LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zhvillimet në PD/ Duka tregon tre gabimet e opozitës

28 Tetor 2021, 19:58, Politikë CNA
Zhvillimet në PD/ Duka tregon tre gabimet e opozitës

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka duke komentuar zhvillimet e brendshme në Partinë Demokratike, deklaroi se opozita ka bërë tre gabime që i kanë kushtuar shumë.

Në një intervistë për emisionin ?Të pavaksinuarit? me Aulon Kalaja në Fax Neës, Duka tha se mospjesmarrjen në zgjedhjet lokale, mospjesmarrja në komisionin për reformën territoriale dhe largimi nga Parlamenti duke e lënë Kodin Zgjedhor në duart e Ramës janë gabimet që po përballen sot.

Duka tha po ashtu se kjo lloj beteje brenda PD-së është për çështje interesash dhe jo idesh.

?Ka problematika partia më e madhe opozitare, po të bëhej një analize zgjedhjesh ndoshta mund të kishte zhvillim por e keqja është se ndodhi brenda një dite, Basha largoi Berishën.

Kjo do sjelle ndarjen e PD ne dy parti me shume mundesi. Dihet që gabimet e opozitës janë 3: Mospjesmarrja në komisionin e reformës territoriale, largimi nga parlamenti duke e lënë Ramën ta bëjë Kodin Zgjedhor.

Ky lloj sistemi ka një konkurrencë brenda llojit, brenda PD-së, në 15 kandidatë duhet të merrnin nga 400 500 vota.

LSI nëse do të ishte në koalicion do të kishte sot 10 deputetë. Gabimi i tretë ishtë mospjesmarrja në zgjedhje.

Ne të tjerët kemi fajin tonë, fati tregoi që ne e penalizuam partinë tonë. Kjo lloj beteje nuk është përcarje idesh por interesash dhe do kohë të mbarojë.

Një bazë ttradicionale të PD e kam parë në foltore jo në periudhë zgjedhjesh, nëse futen bashke të gjitha forcat opozitare në garë ndoshta forcohet.

Nëse zgjedhjet lokale bëhen sot është shumë e vështirë me garu, nëse bëhen në 2023 atehërë ndoshta. Duhet bërë reforma territoriale dhe Kodi Zgjedhor dhe nuk jemi dakort për vettingut?, tha Duka./CNA.al

Lajmet e fundit nga