LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Me Bashën, PD një bunker autokratik”/ Spaho me tone të forta: E derdhi kazanin, të dorëhiqet

28 Tetor 2021, 19:09, Politikë CNA
“Me Bashën, PD një bunker autokratik”/ Spaho me tone

Deputeti demokrat Edmond Spaho ka folur për zhvillimet e fundit në PD.

Në një intervistë për gazetën ?Standard? ai e cilësoi vendimmarrjen e Bashës për përjashtimin e Berishës si një veprim tejte të gabuar.

?Ai eshte paralajmeruar qe ky vendim eshte i gabuar, do te kete efekte te renda ne bazen e Partise dhe ai personalisht do te mbaje pergjegjesi.

Zoti Basha eshte mesuar qe cdo vendim me rendesi thelbesore per PD ta marre mbi baza individuale dhe t?ja imponoje te gjithe organizmave te PD. Keshtu ka vepruar me vendimin per t?u terhequr nga reforma per ndarjen territoriale, reforma ne Drejtesi, marreveshjen e Majit 2017, lenien e mandateve, mos hyrjen ne zgjedhjet lokale te vitit 2019 dhe disa vendime te tjera te rendesishme.

Nje drejtues qe ka humbur kater pale zgjedhje, me perjashtimin e z. Berisha, ne kushtet kur Basha eshte shprehur qe z. Berisha eshte i pafajshem, e derdhi kazanin dhe anetaresia e Partise eshte revoltuar me te.

Zoti Basha duhet ti hape rruge transformimit dhe demokratizimit te PD, proces te cilin ai u tregua i pazoti per ta realizuar dhe cuar ne fitore subjektin tone. Me e mira eshte te dorehiqet dhe te largohet me nje fare nderi.?, tha Spaho.

Lidhur me nisëm për mbledhjen e Kuvendit Kombëtar, ai tha: Partia Demokratike kishte nevoje prej kohesh per nje shkundje te tille te cilen ne PD mund ta shkaktonte vetem zoti Berisha pasi ai ka moralin, kapacitetitn, influencen, integritetin, kurajon, vullnetin per ti shkuar gjerave deri ne fund.?, tha ai.

I pyetur nëse mendon se do të ketë të njëjtin fat si Noka, ai tha: Politika e perjashtimit tregon mentalitetin bizantin te z. Basha. Ai nuk ka asnje lidhje me boten dhe sjelljen perendimore dhe aq me pak me ate te nje politikani europian. Per te ka rendesi karrigia e tij. Le te mbetet ne opozite, nuk i prish pune, sa kohe qe punet personale i shkojne mbroth.?/CAN.al

 

Lajmet e fundit nga