LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Basha kërkon Vettingun në politikë/ Nano: Përpjekje e një njeriu që po i humbet të gjitha

28 Tetor 2021, 17:37, Politikë CNA
Basha kërkon Vettingun në politikë/ Nano: Përpjekje e

Analisti Mustafa Nano i quajti veprimet e Lulzim  Bashës dhe deklaratën për nisjen e vettingut në politikë nga vetë ai, si një përpjekje e një njeriu që po i humbet të gjitha.

Ai shtoi se Basha kërkon të evidentojë veten si njeriu që bën diferencën e që do t?i japë fund tranzicionit, por ai është pjesë e të njëjtës klasë politike dhe ka humbur zgjedhjet në mënyrë seriale.

?Do ta përcjellë veten si njeriun që bën diferencën në botën politike. Me këtë përpjekje, Basha kërkon të evidentojë veten si njeriu që bën diferencën. Këta janë ndryshe, unë do i jap fund tranzicionit. Por ai është pjesë e të njëjtës klasë politike, ka humbur zgjedhjet në mënyrë seriale. Kredencialet politike i ka humbur vetë. Kjo më duket si lëvizja e një njeriu që po i humbet të gjitha dhe po përdor kartën e fundit:, deklaroi Nano në studion e lajmeve të  MCN Tv.

Më tej ai shtoi se në politikën shqiptare është hedhur aq shumë baltë sa situata bëhet grotekse, ndaj dhe ekziston dyshimi tek opinion publik.

?Në politikën shqiptare është hedhur aq shumë baltë sa situata bëhet grotekse. Ata akuzojnë njëri-tjetrin. Ka shumë pikëpyetje. Kush e bën vetingun? Nga fillon ai? Ç?kuptim ka të fillojë nga Basha? Këta flasin për kunatin, djemtë e njëri-tjetrit, Surrelin, Lalzin. T?i dëgjosh të japin garanci që fillojeni nga unë.Tani ekziston frika dhe dyshimi te opinioni publik. Këta janë kaq inteligjentë që nëse kanë përfituar t?i hedhin në emra të tjerë. Nuk e dimë çfarë do të dalë nga ato gjëra.  Basha shigjeton edhe  Berishën?, shtoi Nano.

Analisti nuk ka lënë pa përmendur edhe vendimin e SHBA për shpalljen non grata të ish-kryeministrit Sali Berisha, për të cilën tha se beson në citimin e Berishës, se amerikanët kanë dashur ta shpallin të tillë.

?Besoj atë që thotë Berisha që amerikanët kanë dashur ta shpallin non grata. Partnerët ndërkombëtarë e shohin me dyshim Bashën. Këto janë lëvizje të forta që kërkojnë të mbushin mendjen se janë lëvizje inteligjente, por e zbrazët?, deklaroi Nano.CNA/al

Lajmet e fundit nga