LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga sot ‘Sarajet’ pronë e Bashkisë/ 2.5 milionë dollarë për shpronësimin

28 Tetor 2021, 15:55, Politikë CNA
Nga sot ‘Sarajet’ pronë e Bashkisë/ 2.5 milionë

Nga sot ndërtesa e Sarejeve do të jetë në pronë të Bashkisë së Tiranës.

Lajmi është bërë i ditur nga vetë kryebashkiaku Erion Veliaj përmes një postimi në rrjetet sociale.

Veliaj ka publikuar vendimin e qeverisë që i kalon në pronësi Bashkisë si muze i qytetit godinën e sarajeve.

 ?Bashkia Tiranë i paguan 2.5 mln USD pronarëve për ndërtesën monument kulture ? një precedent historik!? shkruan nder te tjera Veliaj.

Vendimi për shpronësimin e u miratua një javë më parë nga qeveria dhe ai përcakton se ky objekt do të kthehet në një hapësirë që do i kushtohet artit dhe kulturës në kryeqytet.

Vendimi i qeverisë shqiptare erdhi pas kërkesës së parashtruar nga Bashkia e kryeqytetit për ?Restaurimin dhe Rijetësimin? e godinës në gusht të këtij viti./CNA.al

Lajmet e fundit nga