LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Situata brenda PD/ Bylykbashi: Basha me “strucizmin” përshkallëzon situatën

28 Tetor 2021, 17:59, Politikë CNA
Situata brenda PD/ Bylykbashi: Basha me “strucizmin”

Deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi deklaroi se asnjë nga reformat nuk mund të bëhet nëse themelet janë në krizë, e aq më tepër kur kriza është brenda Partisë Demokratike.

Ai tha se konflikti i brendshëm aktual po përshkallëzohet nga vetë kreu i PD, Basha dhe përpjekja për ta bërë këtë shfaqet si një lloj ?strucizmi?.

?Asnjë nga reformat nuk bëhet nëse themelet janë në krizë e aq më tepër kur kriza bëhet brenda PD. Nëse ka përpjekje për ta bërë këtë është një lloj strucizmi. Konflikti i brendshëm përshkallëzohet edhe nga kryetari i PD, Basha?, deklaroi Bylykbashi në studion e ABC News me Jonida Shehun.

Më tej ai shtoi se eksperienca e gjatë në politikë, ka bërë që ai të punojë si me Bashën dhe me Berishën dhe e quajti këtë të fundit një negociator me objektiva shumë të qarta.

?Kam punuar edhe me Berishën edhe me Bashën. Negociator me objektiva shumë të qarta kur Berisha ishte kryeministër. Nisëm reformën zgjedhore dhe më pas e ndërpremë sepse do dilnim në çadra. Qasja ishte e gabuar, reforma kur bëhet, bëhët për të bërë reforma e jo për të krijuar zhurmë?, theksoi Bylykbashi.

I pyetur nga gazetarja se pse nuk ka firmosur amendamentet kushtetuese të depozituara në Kuvend nga Basha, ai tha se nuk mund të firmosë asgjë të cilën nuk e ka parë më herët.

?Nuk kam firmosur amendamentet kushtetuese. S?mund të firmos pa parë kush ishin propozimet. Asnjë s?i ka parë. Kur unë kam bërë analizën, amendamentet ishin dorëzuar?, shtoi Bylykbashi./CNA.al

Lajmet e fundit nga