LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gazetari nxjerr detajet e forta/ Ish-gruaja e Ramës dërgoi informacionet për Berishën tek DASH

28 Tetor 2021, 18:07, Politikë CNA
Gazetari nxjerr detajet e forta/ Ish-gruaja e Ramës dërgoi

Gazetari i njohur amerikan, Matt Palumbo që shkruan për Bongino, ka vijuar me publikimin e të dhënave të tjera, lidhur me çështjen e liderit historik Sali Berisha.

Palumbo shkruan në faqen e njohur Fox Nation se informacionet për Berishën janë dërguar në Departamentin e Shtetit nga ish-partnerja e Edi Ramës, Delina Fico.

?Përgjegjës për dhënien e fakteve mbi korrupsionin e supozuar të Berishës te Departamenti i Shtetit është Instituti i Menaxhimit Lindje- Perëndim, një grup i sponsorizuar nga Soros.

Instituti drejtohet nga një grua, e quajtur Delina Fico, e cila mban titullin e Drejtoreshës së Shoqërisë Civile. Fico dikur ka qenë e fejuara e Edi Ramës dhe më pas u martua me Bledi Çuçin, një nga aleatët më të ngushtë të Ramës.

Vetë Blinken ka lidhje familjare me Sorosin. Babai i Antony, Donald Blinken dhe gruaja e tij Vera kanë financuar ?Arkivat e Shoqërisë së Hapur të Vera dhe Antony Blinken? në Universitetin e Europës Qendrore të Soros (një universitet i themeluar nga Soros), ku gjendet një koleksion dixhital me dokumente historike hungareze. Treshja është fotografuar edhe bashkë. Në një raport të Rrjetit të Fondacioneve Soros nga viti 2002, babai i Blinken renditet në Bordin e Administratorëve të Universitetit të Europës Qendrore, i treti pas Soros (që është kryetari) dhe Aryeh Neier,? shkruan gazetari./CNA.al

Lajmet e fundit nga