LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përplasjet në PD/ Vangjeli: Amerikanët i dhanë Bashës një shpatë, por jo krahun

28 Tetor 2021, 19:18, Politikë CNA
Përplasjet në PD/ Vangjeli: Amerikanët i dhanë Bashës

Analisti Lorenc Vangjeli komentoi mbrëmjen e sotme zhvillimet dhe përplasjet në Partinë Demokratike.

Në një intervistë për emisionin ?Debat? në A2 me Alba Alishanin, Vangjeli theksoi se SHBA i dha Bashës një shpatë kundër Berishës, por nuk i dha krahun.

?E rëndësishme është çfarë ndodh nesër. Ka një lëvizje politike e cila do sërish një përgjigje politike dhe jo fshehje mbas teknikaliteteve të statutit. Në statut kur hidhet një hap duhet menduar dhe hapi pasardhës. Le të supozojmë se demokratët do të ndahen 51 me 49% ndërmjet dy palëve. Çfarë do të ndodhë me këtë shumicë? Do ta përjashtojë tjetrën, do ta përputhë apo do të përthithen? Këto janë probleme kur palët duke dashur të bëjnë një gjysmë hapi shmangen të përgjigjen. Amerikanët i dhanë zotit Basha një shpatë, por nuk i dhanë krahun dhe ky është problemi që po ndodh. Ndërkohë që zoti Berisha po ndëshkon pasardhësin e tij për t?i kërkuar vendin dhe jo shëruar PD, por për ta pasur si mburojë?, u shpreh Vangjeli./CNA.al

Lajmet e fundit nga