LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E pabesueshme/ Astronomët zbulojnë planetin e parë në galaktinën spirale

27 Tetor 2021, 14:28, Kuriozitete CNA
E pabesueshme/ Astronomët zbulojnë planetin e parë në

Astronomët kanë zbuluar planetin e parë  jashtë Rrugës së Qumështit, 28 milionë vite dritë nga Toka. Të paktën kështu pretendohet nga astronomët amerikanë.

Ekspertët që përdorin Observatorin e Rrezeve X të NASA-s Chandra dhe teleskopin XMM-Newton të Agjencisë Hapësinore Evropiane mund të kenë zbuluar planetin në galaktikën spirale Messier 51 (M51), e njohur gjithashtu si galaktika Whirlpool.

Të gjithë ekzoplanetët që janë zbuluar deri më tani (më shumë se 4000 prej tyre) janë parë në Rrugën e Qumështit, me shumicën më pak se 3000 vite dritë nga Toka.

Nëse ky planet konfirmohet, do të jetë ‘mijëra herë më larg se ata në Rrugën e Qumështit’, thuhet në një deklaratë të NASA-s.

Planeti potencial mund të banojë në galaktikën spirale Messier 51, 28 milionë vite dritë larg nga Toka.

?Ne po përpiqemi të hapim një arenë krejtësisht të re për gjetjen e botëve të tjera duke kërkuar për kandidatë për planetë në gjatësi vale të rrezeve X, një strategji që bën të mundur zbulimin e tyre në galaktika të tjera?, autorja kryesore e studimit, Rosanne Di Stefano nga Harvard. Qendra e Universitetit për Astrofizikë, tha në një deklaratë.

Planeti i mundshëm u gjet në një metodë të bazuar në tranzit, e cila përdor kalimin e një objekti qiellor përpara një ylli që sheh dritën nga ylli në rënie për të konfirmuar ekzistencën e objektit.

Kjo metodë shikon rëniet në rrezet X dhe jo dritën e yllit ndërsa planeti kalon para tij./CNA.al

Lajmet e fundit nga