LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Shokohen astronomët”/ Shohin në planetin e Jupiterit drita misterioze

20 Tetor 2021, 06:29, Kuriozitete CNA
“Shokohen astronomët”/ Shohin në planetin e Jupiterit

Astronomët japonezë kanë vënë re diçka të çuditshme në planetin e Jupiterit.

Një ekip, i udhëhequr nga Ko Arimatsu i Universitetit të Kiotos, publikoi pamjet e një drite misterioze të ndritshme që u shfaq në gjigantin e gazit për rreth katër sekonda më 15 tetor.

Ngjarja ndodhi në Zonën Tropikale Veriore të Jupiterit pranë skajit jugor.

Nëse drita e ndritshme konfirmohet si objekt jashtëtokësor, do të ishte i nënti që do të kapet nga syri i njeriut.

Për herë të parë në histori, ne patëm sukses në vëzhgimin e njëkohshëm të shfqjes së dritës në momentin kur një trup i vogël u përplas me sipërfaqen e Jupiterit në orën 22:24 në datën  15 tetor,” thanë studiuesit në Twitter.

Astronomi gjerman Harald Paleske po shikonte hijen e hënës së Jupiterit kur ai dalloi objektin jashtëtokësor te mundshëm.

Pasi pa shkëlqimin e dritës , Paleske tha se ai shikoi secilën kornizë me shpresën për të përcaktuar se çfarë e shkaktoi dritën.

Ai zbuloi se ndezja ishte në atmosferën e Jupiterit dhe mbeti e dukshme për dy sekonda

Jupiteri goditet me dhjetëra, ndoshta qindra, asteroidë çdo vit, pasi planeti gjigant vepron si një bllokadë për të ndaluar objektet e tilla nga goditja në Tokë.

Por prap së prapë, kapja e një ngjarje të tillë është shumë e rrallë.

Ndikimi i parë i regjistruar në Jupiter ishte Kometa Shoemaker-Levy 9 (SL9) që goditi në korrik 1994.

Muajin e kaluar, astronomët  kapën një dritë të ndritshme që dukej për disa sekonda mbi gjigantin e gazit./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga