LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Shokohen” studiuesit/ Zbulojnë anijen misterioze të groposur 36 metra nën rërë

14 Tetor 2021, 06:47, Kuriozitete CNA

Një anije misterioze 40 metra e gjatë që mund të jetë një anije luftarake 200-vjeçare e Marinës Mbretërore është zbuluar në një plazh në Letoni.

Vendasit në Letoni zbuluan trarët e ekspozuar të anijes në plazhin Daugavgr?va, pranë Rigës në Letoni

Studiuesit e zbuluan anijen pasi hoqën një shtresë rëre 36 metra që mbulonte lëndën drusore

Shtresat e bakrit tregojnë se dikur ishte e mbuluar me pllaka bakri të krijuara për të mbrojtur pjesën nënujore

Ekspertët nuk e dinë emrin e anijes, nga erdhi apo edhe sa e vjetër është në të vërtetë. Sidoqoftë, ata spekulojnë, nga pllakat e bakrit, se është një luftanije e Marinës Mbretërore të Shekullit 19

Sipas Daily Mail, mosha e anijes është gjithashtu e panjohur, por është bërë nga lisi, një material popullor i ndërtimit të anijeve në Britani deri në mesin e viteve 1800, duke bërë që mjohësit e trashëgimisë letoneze të sugjerojnë se mund të jetë midis 150 dhe 200 vjeç.

“Gjatë gërmimit ne e kuptuam se duhet të vazhdonim sepse kishte më shumë për të zbuluar. Diçka që me shumë gjasa fle nën rërë, ndoshta edhe një anije të tërë,” tha një prej eskvatoristëve.

Pllakat e bakrit, të cilat mbronin kundër krimbave të anijes dhe efektit gërryes të ujit të kripur, janë hequr prej kohësh, por imazhet e mbetjeve tregojnë se trarët e saj prej druri janë ‘të ruajtur në mënyrë të jashtëzakonshme’./CNA.al

Lajmet e fundit nga