LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

FOTOT- Një shëtitje me parashutë në hapësirë

10 Tetor 2021, 19:59, Kuriozitete CNA
FOTOT- Një shëtitje me parashutë në hapësirë

Një kompani turizmi hapësinor bën të ditur se do t?iu dërgojë në stratsoferë me nëj parashutë në vitin 2024. E gjithë shëtitija në hapësirë me parashutë do të kushtojë rreth 50 mijë dollarë. World View Enterprises po punon në sistemin e bazuar në balona në Tucson, Arizona , ku thotë se do të marrë njerëz deri në një lartësi prej 100,000 ft ose 18 milje.

World View thotë se udhëtarët e saj do të shohin lakimin e Tokës dhe errësirën e hapësirës. Udhëtimet pritet të zgjasin rreth gjashtë deri në tetë orë, por ata planifikojnë të ofrojnë gjithashtu një aventurë pesë ditore ku udhëtarët do të fluturojnë mbi monumentet historike.

Secila nga kapsulat që i çon njerëzit në stratosferë do të jetë në gjendje të transportojë tetë pasagjerë, dhe udhëtimi përshkruhet si “i qetë dhe i butë”.

Ndryshe nga opsionet e tjera të turizmit hapësinor, të tilla si Virgin Galactic dhe Blue Origin, i cili përfshin disa udhëtime me raketa dhe forca g, World View thotë se opsioni i tij i përshtatet të gjitha moshave dhe niveleve të fitnesit.

Drejtori i Përgjithshëm Ryan Hartman është shprehur se, ambicia është që të “ndryshohet biseda rreth turizmit hapësinor”, duke shtuar se nuk është një xhiro, është “shumë më e madhe dhe më e rëndësishme”./ CNA.al

Lajmet e fundit nga