LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Me çmime marramendëse/Njihuni me 5 makinat më të shtrenjta në botë

1 Tetor 2021, 10:34, Kuriozitete CNA
Me çmime marramendëse/Njihuni me 5 makinat më të shtrenjta

Le të bëjmë një eksplorim të vogël të disa prej makinave më të shtrenjta në botë. Siç mund të pritet, shumë prej tyre janë makina luksoze gare. Sidoqoftë, jo të gjitha makinat janë bërë për rrugë apo ?hall?. Makinat që do ju tregojmë, kanë të njëjtin çmim si një shtëpi e re ose mos më shumë. Pa u zgjatur më tej, le të futemi në një listë të makinave jashtëzakonisht të shtrenjta.

Kjo makinë ishte paraqitur në Furious 7, dhe ne lehtë mund të themi pse. Nga fenerët e veshur me xhevahire, dyert e gërshërëve, deri në brendësinë që duket sikur është marrë drejtpërdrejt nga një film fantastiko-shkencor. Përveç pamjes së tij të mirë, Hypersport ka një motor 3.7L, tëin-turbo që ka 770 kf. Për ta përfunduar atë, forca e policisë në Abu Dhabi ka përfshirë Hypersports në detyrën e saj të patrullimit.

Edhe pse kushton plot 3 milion dollarë, Ferrari Sergio nuk është më i shtrenjti në listën tonë. Sidoqoftë, është një nga makinat më të kërkuara në botë pasi që vetëm gjashtë prej tyre u prodhuan. Makina sportive ka një motor 4.5L V8 me 562 kf. Pjesa me e mire? Secila iu shit një klienti të zgjedhur nga vetë prodhuesi i automjeteve!

Çmimi fillestar i ?Bugatti Chiron? është 2.9 milion dollarë. Ajo tejkalon ?Veyron? në çdo mënyrë. Ka një motor 8.0L me katër turb, Ë16 i cili prodhon 1.500 kuaj fuqi. Mund të mos jetë makina më e shpejtë në botë, por ajo padyshim ka një emër shumë të fuqishëm në treg.

Për nder të ditëlindjes së 50-të të Mercedes-Benz AMG, inxhinierët e tij krijuan një dhuratë shumë të veçantë për ditëlindjen. I njohur më parë si ?Project One?, AMG One është një super makinë që kombinon pjesët më të mira të të gjitha makinave më të mëdha të kompanisë. Motori i tij është një V6 me turbocharged 1.6L që rrotullohet deri në 11,000 rpm. Ky nuk është fundi i saj. Gjashtë cilindra shoqërohet nga katër motorë elektrikë: dy për rrotat e përparme, një që ndihmon fuqinë V6 në rrotat e pasme dhe një tjetër që rrotullon turbocharger. Rezultati është mbi 1.000 kuaj fuqi. Mercedes bëri vetëm 275 shembuj të kësaj makine, dhe të gjithë u pretenduan para lëshimit të tyre.

Ndërsa Aston Martin Vulcan nuk është i ligjshëm në rrugë, ose ndryshe ndonjëri nga ju do të kishit fatin të zotëronit një nga 24 që u bënë. Edhe pse kjo makinë duket disi si një anije kozmike, dizajni i saj është në fakt një krijim për modelin analog të shkollës së vjetër. Motori masiv 7.0L V12 prodhon mbi 800 kuaj fuqi. Ju mund të mendoni se një makinë me një motor të tillë është jashtëzakonisht e rëndë, por kjo ka një kornizë të ndërtuar nga fibra karboni, duke e bërë atë mjaft të lehtë. Sikur kjo të mos ishte e mjaftueshme, Aston Martin pretendon se Vulcan ka një raport më të mirë fuqi-peshë sesa disa nga makinat e tij të garës. Për të mos përmendur që marka kërkonte nga pronarët që së pari të stërviteshin në makina garash para se të hynin në Vullkanet e tyre./CNA.al

Lajmet e fundit nga