LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Rikthimi i mumjes”/ Studiuesit arrijnë të ndërtojnë elektronikisht, fytyrën e 3 burrave të mumifikuar

29 Shtator 2021, 07:36, Kuriozitete CNA
“Rikthimi i mumjes”/ Studiuesit arrijnë të

Fytyrat e tre burrave të lashtë egjiptianë që jetuan deri në 2.797 vjet më parë janë rindërtuar duke përdorur të dhëna gjenetike të nxjerra nga mbetjet e tyre të mumifikuara.

Kjo eshtë hera e parë që një teknikë e tillë është përdorur në ADN -në e një mumje kaq të vjetër.

3 mumjet erdhen nga Abusir el-Meleq, një qytet i lashtë në jug të Kajros, dhe mendohet të jënë varrosur midis vitit 780 para Krishtit dhe 5 pas Krishtit.

ADN -ja e tyre u nxorr për herë të parë në vitin 2017 nga shkencëtarët në Institutin ?Max Planck? për ?Shkencën e Historisë Njerëzore në Tübingen, Gjermani?.

Sipas Daily Mail, ky rindërtim i gjenomit tani u ka mundësuar studiuesve në Parabon NanoLabs, një firmë teknologjike të ADN -së me seli në shtetin amerikan të Virxhinias, të krijojnë modele 3D të fytyrave të mumieve me ndihmën e një procesi të njohur si fenotipizimi i ADN -së mjeko -ligjore.

Kjo përdor analizën gjenetike për të parashikuar prejardhjen gjenetike, ngjyrën e syve, ngjyrën e flokëve, ngjyrën e lëkurës, njollat dhe formën e fytyrës tek individët nga çdo prejardhje etnike

Shembull, testi mund të thotë se një person ka sy të gjelbër me 61 përqind besim, jeshil ose blu me 79 përqind besim, dhe se ata definitivisht nuk kanë sy kafe me 99 përqind besim, shkruan CNA.al

Me po të njëjtën logjikë testi gjithashtu krijon një formë të mundshme të fytyrës.

Nga i gjithë ky informacion, ai ndërton një përshtatje elektronike të krijuar nga kompjuteri.

Kjo është hera e parë që është kryer fenotipizimi gjithëpërfshirës i ADN ?së, në ADN -në e kësaj moshe,” tha Parabon në një deklaratë.

Ekspertët e firmës zbuluan se tre burrat egjiptianë, të cilët i përkisnin një bashkësie të lashtë të Nilit dhe vlerësohet se kanë jetuar midis 2,023 dhe 2,797 vjet më parë, kishin lëkurë ngjyrë kafe të hapur me sy dhe flokë të errët.

Interesante është fakti se përbërja e tyre gjenetike ishte më afër asaj të individëve modernë në Mesdhe ose Lindjen e Mesme sesa ishte me egjiptianët ,tha kompania.

“Këto teknika po revolucionarizojnë analizën e lashtë të ADN -së”, është shprehur drejtuesi i grupit, shkencëtari Parabon./CNA.al

Lajmet e fundit nga