LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Njihuni me astronomen më të vogël në botë/Vetëm 8 vjeç, NASA i beson projektin gjigand

1 Tetor 2021, 10:13, Kuriozitete CNA
Njihuni me astronomen më të vogël në botë/Vetëm 8

Një vajzë tetëvjeçare është bashkuar me një program të NASA për kërkimin e asteroideve. E pabesueshme por ajo ka parë deri më tani 18 shkëmbinj hapësinorë.

Nicole Oliveira, nga Fortaleza, Brazil, ka pasur interes për hapësirën që kur ishte e vogël dhe prindërit e saj thonë se ajo hidhte krahët e saj të vegjël për të arritur tek yjet ndërsa mësonte të ecte.

Në moshën tetëvjeçare ajo është quajtur ‘astronomja më e re në botë’ falë punës së saj me NASA -n, e cila gjithashtu e përfshin në ndjekjen e seminareve dhe takimin e figurave të shkencës.

Projekti me të cilin ajo është e përfshirë njihet si ‘Gjueti e Asteroideve’ dhe është krijuar për t’i prezantuar të rinjtë me shkencën duke i ndihmuar ata të bëjnë zbulimet e tyre.

Dhoma e saj është e mbushur me postera të Sistemit Diellor, sipas familjes së saj, me raketa miniaturë dhe figura të Star Wars që hedhin raftet e saj.

Ajo punon nga një kompjuter me dy ekrane të mëdha, ku kalon kohën e lirë duke studiuar imazhet e qiellit të natës të marra nga teleskopët për të kërkuar gurë hapësinorë, shkruan CNA.al

Sipas Daily mail, përfshirja e saj erdhi për shkak të faktit se ministria e shkencës në Brazil është një nga organizatat e partneritetit, që punon me NASA -n.

Me krenari, Nicole tha gjatë një interviste se ajo tashmë ka gjetur 18 asteroidë dhe planifikon t’i emërojë sipas shkencëtarëve brazilianë dhe anëtarëve të familjes, si mamaja dhe babai i saj.

Mund të duhen disa vjet që 18 zbulimet e saj të konfirmohen si një shkëmb hapësinor, por nëse ato janë atëherë ajo do të bëhej personi më i ri në botë që zbuloi zyrtarisht një asteroid.

Ajo do të thyejë një rekord të vendosur nga astronomi amator italian, Luigi Sannino, i cili vuri re dy asteroidë në vitin 1998 dhe 1999 në moshën 18 vjeç.

?Ajo vërtet ka një sy të jashtëzakonshëm për të parë hapësirën. Ajo menjëherë vë në dukje pikat në imazhet që duken si asteroidë dhe shpesh këshillon shokët e saj të klasës kur nuk janë të sigurtë se kanë gjetur ndonjë të tillë?, është shprehur një nga studiuesit që mori pjesë në projekt./CAN.al

Lajmet e fundit nga