LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Njihuni me astronomen me të re në botë/ 8 vjeçarja i bashkohet programit të NASA-s

1 Tetor 2021, 15:44, Kuriozitete CNA

Një vajzë tetëvjeçare i është bashkuar një programi të lidhur me NASA-n për kërkimin e asteroideve, dhe ka parë tashmë 18 shkëmbinj hapësinorë, sipas familjes së saj.

Nicole Oliveira, nga Fortaleza,Brazil, në moshën tetëvjeçare është quajtur ‘astronomja më e re në botë’ falë punës së saj me NASA-n , e cila gjithashtu përfshin ndjekjen e seminareve dhe takimin e figurave të shkencës.

Projekti me të cilin ajo është e përfshirë njihet si ‘Gjuetarët e Asteroideve’ dhe është krijuar për t’i prezantuar të rinjtë me shkencën duke i ndihmuar ata të bëjnë zbulimet e tyre.

Dhoma e saj është e mbushur me postera të Sistemit Diellor, sipas familjes së saj, me raketa miniaturë dhe figura të Luftës së Yjeve që hedhin në raftet e saj.

Ajo punon nga një kompjuter me dy ekrane të mëdha, ku kalon kohën e lirë duke studiuar imazhet e qiellit të natës të marra nga teleskopët për të kërkuar gurë hapësinorë.

Asteroid Hunters drejtohet nga International Astronomical Search Cooperation, një program shkencor qytetar i lidhur me NASA -n.

Përfshirja e saj erdhi për shkak të faktit se ministria e shkencës në Brazil është një nga organizatat e partneritetit, që punon me NASA -n dhe të tjera.

Duke shkëlqyer me krenari, Nicole i tha AFP se ajo tashmë ka gjetur 18 asteroidë dhe planifikon t’i emërojë sipas shkencëtarëve brazilianë dhe anëtarëve të familjes, si mamaja dhe babai i saj.

Mund të duhen disa vjet që 18 zbulimet e saj të konfirmohen si një shkëmb hapësinor, por nëse ato janë atëherë ajo do të bëhej personi më i ri në botë që do të zbulonte zyrtarisht një asteroid.

Ajo do të thyejë një rekord të vendosur nga astronomi amator italian, Luigi Sannino, i cili vuri re dy asteroidë në 1998 dhe 1999 në moshën 18 vjeç.

Ajo nuk e mori teleskopin derisa mbushi shtatë vjeç, pasi të gjithë miqtë e saj grumbulluan paratë e tyre për t’i blerë asaj pajisjen.

Nicole ka intervistuar astronomë, është takuar me ministrin brazilian të shkencës dhe brazilianin e vetëm që ka shkuar në hapësirë, Marcos Pontes.

Nicole dëshiron të bëhet një inxhiniere e hapësirës ajrore dhe të ndërtojë raketa kur të rritet, me shpresën që një ditë të shkojë në Qendrën Hapësinore Kennedy në Florida ‘për të parë raketat e tyre’.

Bashkëpunimi Ndërkombëtar i Kërkimit Astronomik siguron të dhëna astronomike me cilësi të lartë për shkencëtarët qytetarë në të gjithë botën.

Këta shkencëtarë janë në gjendje të bëjnë zbulime origjinale astronomike dhe të marrin pjesë në astronominë praktike./ CNA.al

Lajmet e fundit nga