LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Agjensia Hapsinore e Izraelit “sjell” planetin Mars në Tokë/ Çfarë synojnë austronautët?

11 Tetor 2021, 12:44, Kuriozitete CNA

Disa austronautë do të plot 4 javë duke pretenduar se janë në Mars. Por në fakt ata do të jenë duke jetuar në një version tokësor të ?Planetit të Kuq? në shkretëtirën Negev të Izraelit.

Sipas Daily Mail, misioni do të ndihmojë në dhënien e informacionit shkencëtarëve se si njerëzit përballen në kushte të kufizuara dhe të pazakonta, të tilla si ato që mund të përjetojnë në Mars.

Ndërsa ekuipazhi, pajisjet dhe akomodimi janë në Izrael, të organizuar nga Agjencia Hapësinore e Izraelit, të gjithë do të menaxhohen nga ‘kontrolli i misionit’ në objektin e Forumit Austriak të Hapësirës në Innsbruck, Austri, shkruan CNA.al.

Simulimi i fundit njihet si AMADEE-20 . Pesë burra dhe një grua do të kalojnë katër javë duke jetuar në një objekt analog të Marsit me bazë në Tokë, të veshin kostume kozmike kur dalin jashtë dhe madje të ngasin një rover.

Ky është misioni i 13 -të ‘Astronauti Analog’ i drejtuar nga Forumi Austriak i Hapësirës, ??një rrjet inxhinierësh të hapësirës ajrore dhe entuziastë të hapësirës që krijojnë teknologji dhe procese të nevojshme për një mision të ardhshëm të ekuipazhit në Mars./CNA.al

Lajmet e fundit nga