LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dhunë, tortura dhe vrasje brutale/ Si kanë vdekur 75 përqind e sunduesve të mëdhenj të Romës

17 Tetor 2021, 06:47, Kuriozitete CNA
Dhunë, tortura dhe vrasje brutale/ Si kanë vdekur 75 përqind e

Sipas Daily Mail, shkencëtarët kanë përcaktuar se më shumë se 75 përqind e 69 burrave që sunduan Perandorinë Romake nga viti 63 para Krishtit në 395 pas Krishtit vdiqën nga vdekje të dhunshme ose ata u vranë brutalisht nga komplotistët që kërkonin t’i hiqnin nga froni.

Pjesa tjetër, e cila përbën vetëm një në katërtën e tyre, kanë vdekur nga shkaqe natyrore si sëmundja ose pleqëria.

Shkencëtarët e të dhënave Instituti i Shkencave Matematikore dhe Kompjuterike të Universitetit të ?São Paulo? (ICMC-USP) në S Caro Carlos përcaktuan se rregulli 80/20 shoqërohet pikërisht me vdekjen e sundimtarëve romakë, pasi ata kishin më shumë gjasa të vdisnin nga shkaqe të panatyrshme.

Duke analizuar më tej vdekjet, studiuesit zbuluan se një perandor kishte më shumë gjasa të vdiste nga shkaqe të panatyrshme si përshembull në luftë ose nga armiq të fronit.

Një vdekje e tillë ishte ajo që pësoi Jul Cezari, i cili mbretëroi nga viti 46 para Krishtit në 44 para Krishtit.

Cezari vdiq në moshën 55 vjeç kur u godit me dhunë 23 herë, në një komplot midis 40 burrave në Idesin e Marsit, shkruan CNA.al

Por sigurisht që ka edhe perandorë të tjerë shumë të njohur si Augusti (biri i birësuar i Cezarit) në moshën 75 vjeç vdiq nga shkaqe natyrore dhe Marcus Aurelius vdiq në 55 vjeç nga një hemorragji.

Kur analizuam kohën deri në vdekje për secilin perandor, ne zbuluam se rreziku ishte i lartë kur perandori merr fronin,sepse krijon shumë armiq” tha për Agência FAPESP shkencëtari i të dhënave Francisco Rodrigues, profesor në ICMC-USP dhe hetuesi kryesor i studimit.

“Rivalët e perandorit arritën në përfundimin se ata nuk kishin gjasa të ngjiteshin në fron me mjete natyrore dhe vendosnin të vrisnin brutalisht atë që qëndronte në krye”, vazhdoi  Rodrigues./CNA.al

Lajmet e fundit nga