LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Deri në vitin 2500 toka do të jetë “aliene”/ "Shokojnë" shkencëtarët: japin alarmin për ndryshimet klimatike

15 Tetor 2021, 09:59, Kuriozitete CNA

Sipas Daily Mail, toka mund të jetë “aliene” për njerëzit deri në 2500. Studimi i reflektuar në imazhe të ilustruara nga paisje teknologjike shumë të zhvilluara është tronditës dhe tregon se si Amazon do të jetë shkretëtirë, Tropikalët e Mesdheut Amerikan dhe India do të jenë vende shumë të nxehta për të jetuar nëse emetimet e CO2 vazhdojnë të rriten.

Studiuesit e udhëhequr nga Universiteti McGill i Kanadasë  ilustruan ndryshimet që parashikojnë deri në 2500 situatën më të keqe.

Nëse emetimet e dioksidit të karbonit vazhdojnë të rriten, Amazon do të jetë shterpë, tropikalët e Mesdheut Amerikan dhe India shumë të nxehtë për të jetuar në vitin 2500.

Ky është paralajmërimi i një ekipi kërkimor të udhëhequr nga Universiteti McGill i Kanadasë i cili modeloi klimat e ardhshme sipas tre skenarëve të zbutjes së gazit serrë, shkruan CNA.al.

Ata pastaj ilustruan skenarët e tyre më të këqij – së bashku me skicat e jetës në vitin 1500 pas Krishtit dhe të tashmes – për të nxjerrë në pah se sa ?aliene? mund të jetë Toka e ardhshme.

Gjetjet, thanë ata, theksojnë rëndësinë e mos ndalimit të parashikimeve të klimës në standardin 2100, siç është e zakonshme, por gjithashtu duke marrë parasysh ndikimet e vazhdueshme.

 Foto: ilustrimet e ekipit se si India rurale ka kaluar nga një mjedis agrar i zënë 521 vjet më parë (lart) në një peizazh më të ndërtuar me infrastrukturë sot (në mes) dhe së fundi se si mund të duket deri në 2500 sipas një skenari të lartë të gazit serë. Këtu, bujqësia kryhet nga robotë autonome, ndërsa njerëzit kërkojnë pajisje speciale mbrojtëse për të mbijetuar nga nxehtësia e shtuar.

Ky studim nuk është i vetmi këtë javë që paralajmëron për ndikimet e ardhshme të ndryshimit të klimës në botën që njohim./CNA.al

Lajmet e fundit nga