LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mikroskopi i Charles Darwin del në ankand/ Nuk do e besoni shumën për të cilën do shitet

19 Tetor 2021, 07:40, Kuriozitete CNA
Mikroskopi i Charles Darwin del në ankand/ Nuk do e besoni shumën

Mikroskopi në pronësi të Charles Darwin dhe i trashëguar në familjen e tij për 200 vjet so të dalë në ankand dhe pritet të shitet plot 350,000 paund. Miroskopi është ndërtuar nga studiuesi Charles Gould për firmën Cary në vitin 1825 dhe Darvini e përdori atë në studimet e tij të hershme për të ashtuquajturat ‘zoofite’

Mikroskopi më vonë iu kalua djalit të tij dhe më pas stërnipit të tij duke e trashëguar kështu brez pas brezi.

Kjo pjesë e historisë shkencore do të dalë në ankand  në datën 15 dhjetor.

Ky mikroskop është një nga gjashtë mikroskopët e njohur të mbijetuar të lidhur me natyralistin britanik, i cili është i njohur për kontributet e tij në studimet e evolucionit.

Sipas Daily Mail, mikroskopi është vlerësuar në rreth 250,000-350,000 £ (343,050-480,270 dollarë).

Charles Darwin është një nga emrat më të mëdhenj në historinë e shkencës, dhe koleksionistët për Darwiniana [artikujt që lidhen me Darwin] janë vërtet ndërkombëtarë në gjerësi dhe ndër më të vyerit,” është shprehur koleksionisti i sendeve antike Hyslop.

Një instrument me një rëndësi kaq të madhe shkencore është tepër i rrallë, është i vetmi mikroskop i Darvinit që është ofruar ndonjëherë në ankand“, ka shtuar ai.

Studimi i zoofiteve i Darvinit ka të ngjarë të jetë kryer me ndihmën e këtij mikroskopi dhe filloi në 1826 kur ai po përpiqej të shmangte studimet e tij mjekësore në Universitetin e Edinburgut.

Darvini do ta paraqiste këtë kërkim si punimin e tij të parë shkencor në Shoqërinë Pliniane të universitetit në 1827.

Puna kontribuoi në riinterpretimin rrënjësor të mbretërisë së kafshëve nga zoologu britanik Robert Edmond Grant, në të cilin ai postuloi se krijesa me sa duket të thjeshta si zoofitet ishin në fillim të një rendi natyror që na çoi tek ne njerëzit.

Darvini më vonë do të merrte këtë ide të krijesave ‘të para’ në periudhën vendimtare të bursës së tij gjatë dhe menjëherë pas udhëtimit të dytë të anijes sondazhore HMS Beagle, e cila rrethoi globin nga 1831-1836./CNA.al

Lajmet e fundit nga