LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Shokohen" studiuesit/ Gjejnë gurin e çmuar 2000 vjeçar

24 Tetor 2021, 10:55, Kuriozitete CNA
"Shokohen" studiuesit/ Gjejnë gurin e çmuar 2000

Në Jeruzalem është gjetur një gur mahnitës i ametistit jargavan 2000-vjeçar, një bimë e përmendur shpesh në Bibël.

Sipas ekspertëve nga Fondacioni City of David, të cilët e gjetën atë gjatë gërmimeve të themeleve të Murit Perëndimor, guri dikur do të ishte i vendosur në një unazë dhe përfshin një gdhendje të pazakontë të një zogu dhe një degë nga një bimë që jep pesë fruta.

Dega e gdhendur në gur ishte nga një bimë e shtrenjtë e përdorur për të bërë parfum për tempullin, dhe është shfaqur dukshëm në Bibël dhe regjistrime të tjera.

Tempulli u shkatërrua rreth vitit 70 (es) dhe ekspertët thonë se kjo unazë do të ishte hedhur nga dikush në kanalin e kullimit në dekadat e mëparshme.

Vula e zogut dhe balsamit është ajo që e bën atë të dallohet, pasi nuk është “asgjë si vulat e tjera të përdorura në atë kohë” dhe “mund të jetë përshkrimi i parë i zbuluar në të gjithë botën me një gdhendje të bimës së famshme?.

Gjatë fundit të periudhës së Tempullit të Dytë, përdorimi i pullave prej guri u zgjerua dhe u bë më i zakonshëm, ‘tha profesori Shua Amorai-Stark, një ekspert në gurë të çmuar të gdhendur.

Por në shumicën e pullave të zbuluara deri më tani me gdhendje bimore, është e zakonshme të gjesh bimë që ishin të zakonshme në Izrael në atë kohë: hardhi, hurma dhe ullinj.

Por në këtë vulë guri, ne vumë re menjëherë se fruti që shfaqet në të nuk ngjan me asnjë nga frutat që kemi hasur deri më sot.Përveç prodhimit të parfumeve për Tempullin, bima u përdor në prodhimin e temjanit, ilaçeve dhe vajrave.

Sipas historianit Jozef, Mark Antoni i dhuroi pemishte të vlefshme hurmë që më parë i përkisnin mbretit Herod, të dashurit të tij, Kleopatrës.

Disa komentues e identifikojnë hurmën në listën e dhuratave që Mbretëresha e Shebës i ka bërë mbretit Solomon.

Ky zbulim befasues u gjet në Parkun Kombëtar Emek Tzurim të operuar nga Qyteti i Davidit, ku mbetjet shoshiten nga arkeologët dhe vullnetarët./CNA.al

Lajmet e fundit nga