LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

FOTOT-Mahnitëse/ Si rrallëherë astronomet kapin pamjen e yllit që shuhet dhe shkon në supernova

25 Tetor 2021, 14:25, Kuriozitete CNA
FOTOT-Mahnitëse/ Si rrallëherë astronomet kapin pamjen e yllit

Astronomët me anën e Teleskopit Hapësinor ?Hubbl? dhe disa instrumente të tjerë që shikojnë hapësirën janë shprehur se kanë parë për herë të parë një yll që  60 milionë vite dritë larg që është shuar dhe shkon në supernova në ‘kohë reale’.

Sipas studiuesve, kjo mund të sigurojë një ‘sistem paralajmërimi’ për yjet e tjerë.

Supernova, e njohur si “SN 2020fqv”, është në ndër galaktikat më ndërvepruese në yjësinë e Virgjëreshës.

Shkencëtarët mundën  të merrnin detaje ‘të paprecedentë’ të ngjarjes, duke bërë fotografi si para ashtu edhe pas shpërthimit.

Fillimisht u zbulua në prill 2020 nga objekti kalimtar Zëicky në Observatorin Palomar në San Diego, Kaliforni.

Ne flisnim për  supernovën sikur të ishim hetues të nje skene krimi dhe përpiqeshim të kuptonim se çfarë ndodhi me atë yll,” është shprehur Ryan Foley, një asistent profesor i astronomisë dhe astrofizikës në UC Santa Cruz.

Ylli u shua miliona vjet më parë, por drita është e dukshme vetëm tani, duke pasur parasysh sa thellë është në hapësirë, shkruan CNA.al.

Sateliti Transitues i Anketimit të Ekzoplaneteve të NASA-s (TESS), i cili përdoret për të studiuar dhe zbuluar ekzoplanetet, po vëzhgonte gjithashtu supernovën, duke lejuar astronomët të merrnin një pamje të shumëanshme të shpërthimit.

?Rrallëherë arrijmë të ekzaminojmë këtë material yjor shumë afër, pasi ai është i dukshëm vetëm për një kohë shumë të shkurtër dhe zakonisht nuk fillojmë të vëzhgojmë një supernova deri të paktën disa ditë pas shpërthimit?, ka treguar gjatë një deklarate autori i parë i studimit, Samaporn. Tinyanont

“Për këtë supernova, ne ishim në gjendje të bënim vëzhgime ultra të shpejta me Hubble, duke dhënë një mbulim të paprecedentë të rajonit pikërisht pranë yllit që shpërtheu.” vazhdoi ai më tej./CNA.al

Lajmet e fundit nga