LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mungesë totale e oksigjenit/ Habisin studiuesit: 4 miliard vjet më parë Toka është bombarduar nga shkëmbinj masivë

26 Tetor 2021, 13:00, Kuriozitete CNA
Mungesë totale e oksigjenit/ Habisin studiuesit: 4 miliard vjet më

Një studim i ri ka zbuluar se midis 2.5 dhe 4 miliardë vjet më parë toka është goditur nga shumë asteroidë dhe kometa të cilat ndaluan formimin e atmosferës së saj dhe nivele më të ulëta të oksigjenit madje mendohet se në atë përiudhë ka psur mungesë totale oksigjeni.

Studiuest e udhëhequr nga Universitetin e Harvardit dhe Institutin e Kërkimeve Jugperëndimore,ka paraqitur modelin sipas së cilit se Toka goditet nga një ndikim masiv afërsisht çdo 15 milionë vjet, ose rreth 10 herë më shpesh sesa mendohej më parë.

Kjo periudhë kohore, e njohur si Archaen Eon, ka parë asteroidë dhe kometa të bombardojnë Tokën, duke përfshirë disa që ishin më shumë se gjashtë milje të gjera, shtuan studiuesit.

Me këto shkëmbinj masivë hapësinorë që zbarkojnë në Tokë shumë më shpesh sesa mendohej më parë, nivelet e oksigjenit ishin më të ulëta se sa mund të ishin dhe më të ulëta se nivelet pas Ngjarjes së Madhe të Oksidimit (GOE)

Miliarda vjet më parë, Toka u godit nga më shumë asteroidë dhe kometa sesa mendohej më parë, duke shkaktuar përçarje në atmosferën e saj dhe nivele më të ulëta të oksigjenit.

Toka ka të ngjarë të goditet nga një ndikim masiv afërsisht çdo 15 milionë vjet, 10 herë më shpesh sesa mendohej më pare.

?Oksigjeni i lirë në atmosferë është kritik për çdo qenie të gjallë që përdor frymëmarrjen për të prodhuar energji?, tha në një deklaratë Nadja Drabon, bashkëautore e studimit dhe një asistent profesor i Harvardit i Tokës dhe shkencave planetare.

Pa akumulimin e oksigjenit në atmosferë, ne ndoshta nuk do të ekzistonim./CNA.al

Lajmet e fundit nga