LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbyllet shkolla me vendim të Bashkisë/ Nxënës dhe prindër protestojnë

27 Shtator 2021, 08:40, Aktualitet CNA
Mbyllet shkolla me vendim të Bashkisë/ Nxënës dhe

Dita e parë e vitit shkollor i ka gjetur 35 nxënës të fshatit Grizë të Fierit në protestë.

Së bashku me prindërit e tyre, ata kanë protestuar duke refuzuar të shkojnë në Patos për t?u arsimuar, për shkak se shkolla e tyre është mbyllur me vendim të Bashkisë, nga dëmet e mëdha që kishte në strukturë.

Prindërit deklarojnë se do t’i mbajnë fëmijët në shtëpi, pasi Patosi për ta është shumë larg dhe është e pamundur që një itenerar I tillë rruge të ndiqet çdo ditë.

“Ne fëmijët do t’i mbajmë këtu, nuk i çojmë në Patos. Kryetarja e Bashkisë tha do marrim ekspertizën e Tiranës, ata erdhën që të enjten dhe ende nuk ka përgjigje. Ku është kryetarja të na tregojë ça do bëhet?! Do t’i mbajmë në shtëpi“, shprehen të shqetësuar prindërit, të cilët kanë që nga 9 Shtatori që dalin dhe protestojnë./CNA.al

Lajmet e fundit nga