LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Denoncimi i Fiksit/ Vila 1 milion euro e Kryetares së Gjykatës së Apelit Korçë

12 Janar 2016, 19:22, Aktualitet CNA

Emisioni investigativ Fiks Fare ka vijuar denoncimet për sistemin e drejtësisë, këtë here për pasuritë dhe pronat e gjyqtarëve. Mbrëmjen e sotme, Fiks Fare publikoi rastin e Kryetares së Gjykatës së Apelit Korçë, Entela Prifti e cila ka në pronësi një vilë me vlerë 1 milion euro. Kjo gjë, u denoncua edhe nga citynews ditë më parë, ku ne raportuam se vlera e vilës në fjalë shkonte tek rreth 500 mijë euro, por emisioni investigativ ka bërë me dije se vlera është dy-fish, pra 1 milion euro. Edhe pse citynews ende nuk ka marrë një përgjigje nga Ambasadori amerikan Donald Lu, ne shpresojmë se Reforma në Drejtësi do të ?shkundë? sistemin e korruptuar të drejtësisë shqiptare. (Lajmi nga citynews)

Gjyqtarja Entela Prifti dhe prokurorja Irena Balli, kanë në pronësi vila, lokale dhe pika karburantesh.  Fiks Fare ka publikuar me pamje disa prej pronave te gjyqtareve dhe prokuroreve në qytetin e Korçës. Nuk bëhet fjalë për ora apo aksesorë të tjerë të shtrenjtë, por për vila trekateshe, lokale dhe nje pike karburantesh.

Në redaksinë e emisionit Fiks Fare mbërriti denoncimi i një qytetari të Korçës i cili kishte fotografuar dy objekte nga ky qytet, një vilë trekatëshe në rrugën ?Republika? dhe një pikë të furnizimit me karburant në rrugën ?Fan S.Noli?.Sipas tij, vila tre katëshe ku ndodhet një bar,një restorant,  një piceri është pronë e kryetares së Gjykatës së Apelit të Korçës,Entela Prifti, ndërsa pika e karburantit në bulevardin ?Fan Noli?, e dhënë me qera një kompanie private është pronë e prokurores së Apelit, Irena  Balli.

Qytetarët e Korçës e njohin vilën tre katëshe ku ndodhet lokali ?Find Four?, si lokalin e kryetares së gjykatës së Apelit të Korçës. Vetë kamarierët e lokalit që ndodhen në këtë vilë tregojnë se është një objekt ku janë investuar rreth një milionë e gjysëm euro. Është pronë e bashkëshortit të kryetares së gjykatës. Sipas tyre, në atë objekt është punuar dhe investuar për katër vjet e gjysëm.

Fiks Fare e ka filmuar kryetaren e Gjykatës së Apelit të Korçës , e cila pasi del nga shtëpia, para se të shkojë ne punë, në institucionin që drejton prej 9 vjetësh, në orën 9.30 ndalesën e parë e bën në lokalin e familjes. Pasi pi kafe në lokalin ?Find Four?  me automjetin fuoristradë drejtohet për në Gjykatën e Apelit të Korçës.

Po në qytetin e Korçës, një prokurore pranë gjykatës së Apelit, Irma Balli, njihet si bashkëpronare e një pike karburanti që ndodhet brenda në qytet.

Fiks Fare konktatoi me një nga bashkëpronarët e pikës së karburantit, i cili është vëllai i prokurores. Në bisedë e sipër ai tregon se këtë pronë e ka në bashkëpronësi me motrat, njëra prej të cilave është prokurorja pranë Gjykatës së Apelit të Korçës, Irma Balli.

Biseda

Fiksi – Sa është ora?

Qytetarja – 13.42

?????

Fiksi ? Entela Prifti, kryetarja e gjykates

Polici ? E po këtu është, po nuk ka ardhur.

Fiksi ? Ska ardhur ë?

Polici ? Jo, jo

Fiksi – Në çfarë ore vjen zakonishtë ajo?

Polici ? Po, kur ka gjyqe. Mundet të vij tani, mundet të vij për gjysëm ore, orar të saktë nuk di. Futen personeli.

Fiksi ? E mirë

Polci ? Atje është recepsioni dhe të thotë

?????.

Fiksi ? Entela, Entela Prifti ka ardhur?

Roja i gjykatës ? Për momentin jo.

;;;;;;;;;;;;;;

Kamarjerja ? Ju pëlqeu kafja?

Fiksi ? Shumë e bukur, po vila e kujt është? qenka e re

Kamarierja ? Është bar, restorant, piceri.. Çmimet janë më se normale, sidomos po flas për çmimet e picerisë, të gjitha i marrim nga jashtë.

Fiksi ? Ore gjithë kjo vilë, pronari kushë është, i godinës?

Kamarjerja ? Pronari i godinës është z. Petrit Tare, drejtori i ujësjellësit, e ka si godinë.( bashkëshorti i Entela Priftit, kryetares gjykatës Apelit Korçë)

Fiksi ? Është bërë gjithçka me dorë e shikoj unë.

Kamarjerja ? Punimet e kësaj kanë zgjatur katër vjet e gjysëm.

??????

Fiksi ? Entela?

Roja i gjykatës ? Prifti, për momentin nuk është.

Fiksi ? Tani, ku e pi kafen ajo,  ku e ka lokalin e vetë?

Roja i gjykatës ? Lokalin poshtë shtëpisë së oficerave.Eshtë një vilë tre katëshe.

Fiksi ? Ka ndonjë emër lokali?

Roja i gjykatës ? Find four

Fiksi ? Ku është lokali i saj më duket?

Roja i gjykatës ? Po, po mos thotë gjë ajo.

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Fiksi ? Ajo matanë çfarë është?

Kamarieri ? Lokal është, restorant?

Fiksi ? Kush e ka këtë?

Kamarieri ? Ajo, ay Tarja drejtori i ujësjellësit.

Fiksi ? Alamet lokali ë?

Kamarieri ? 1 miljon e ca euro.

Fiksi ? Sa bën?

Kamarieri ? 1 miljon e ca euro.Janë katër kate.

???????????????

Fiksi – Ky lokali i  ri ça është ku?

Qytetari ? Aty u bë lokal, taverna, piceri., kafeteria ?

Fiksi ? Sa kohë ka?

Qytetari ? Ky ka një muaj.

Fiksi ? Kush e ka atë?

Qytetari ? Atë e ka Tarja, drejtori i ujësjellësit.Burri i gjyqtares,ai e ka.

;;;;;;;;;;;;;;;;;

Fiksi- Përshëndetje! Ja kjo e reja  këtu, kjo vila e madhe?

Qytetari- po e ka ai atë Petrit Tare ? Drejtori i Ujsjellësit ?. Tashti e ka bërë. Ka hapur një lokal , se ç?ka bërë?.

Fiksi- Sa kohë ka që është bërë moj?

Qytetaria- Urdhëro?

Fiksi- Sa kohë ka që është bërë?

Qytetaria- Një muaj që e ka hap?

Fiksi- Një muaj?

Qytetaria- Ka katër vite që po bëhet?

Fiksi- Kush e ka këtë?

Qytetaria- Nuk mundem të flas dot?Nuk më lejohet?

Fiksi- Kush e ka atë?

Qytetari- Atë të mirën atje?

Fiksi- Ë?.

Qytetari- Atë e ka ajo Entela që ka qënë në gjykatë?

Fiksi- Entela kush e ka?

Qytetari- Entela Prifti?

Fiksi- Është gjyqtare ajo?

Qytetari- Gjyqtare? Atë të mirin? Me klub?

Fiksi- Po , po po?. Tani e ka hapur ajo?

Qytetari- Tani, tani? Ndonjë javë ka?

Fiksi- Ka qënë gjyqtare këtu ajo?

Qytetari- Gjyqtare e Apelit qe ajo në Tiranë, edhe me zgjedhjet ka qenë ajo . Edhe në zgjedhje ka qënë ajo në Apel? Në komision të zgjedhjeve?

Bisede me villain e prokurores Irma Balli

Fiksi- Keni pronarë të tjerë?

Vëllai i Prokurores- Ka , ka pronarë të tjerë? Kam dy motrat?

Fiksi- Ju jeni pronar?

Vëllai i Prokurores- Me motrat?

Fiksi- Me na u prezantu?

Vëllai i Prokurores- Unë Petraq Robi e kam

Fiksi- Po motrat apo mbajnë mbiemrin tënd ? Njëlloj e kanë?

Vëllai i Prokurores- Jo , motra është e martuar, ajo e ka Balli, është në Prokurorinë e Apelit? Është prokurore e Apelit?

Fiksi- Si e ka emrin motra?

Vëllai i Prokurores- Irma?.

 

 

Lajmet e fundit nga