LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shqipëria anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit të OKB/ Rama: Vend i vogël, por kemi vlera

25 Shtator 2021, 19:40, Aktualitet CNA
Shqipëria anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit

Kryeministri Edi Rama ka folur për anëtarësimin jo të përhershëm për here të parë të Shqipërisë në Këshillin e Sigurimit.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, kryeministri ka deklaruar ka një program të anëtarësisë në Këshillin e Sigurimit, i cili është mirëpritur nga të gjithë.

Më tejRama ka thënë se ne jemi një vend krenar dhe kemi çfarë të sjellim si kontribut, pasi kemi një histori tonën.

?Ne kemi një program të anëtarësisë sonë në Këshillin e Sigurimit. Është një program që është mirëpritur nga të gjithë. 

Ne jemi një vend i vogël, por jemi një vend krenar dhe kemi çfarë të sjellim si kontribut, sepse kemi një histori tonën, e cila ka vlera të rëndësishme, dhe kemi njëkohësisht tanimë një nivel të ri të vendit në arenën ndërkombëtare, që na jep këtë mundësi të madhe, por që njëkohësisht na bën që të jemi të pranishëm në tryezën e Këshillit të Sigurimit me dinjitet dhe natyrisht si të barabartë me të tjerët?, tha Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga