LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shqipëria anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit të OKB/ Rama: Jemi me ide të qarta

24 Shtator 2021, 18:25, Aktualitet CNA
Shqipëria anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit

Pas anëtarësimit në OKB, për herë të parë Shqipëria u votua për të qenë anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurimit të OKB.

I pyetur për këtë çështje kryeministri Edi Rama në një intervistë për median franceze Tv5 Monde tha se Shqipëria është një vend i vogël, por është me ide të qarta.

?Ne jemi një vendi vogël, por i kemi idetë tepër të qarta dhe do të bëjmë gjithçka për të ecur bashkë me të tjerët me objektivat e Kombeve të Bashkuara dhe objektivat e përbashkëta për një botë më të mbrojtur nga ndryshimet klimatike, për një botë më të barabartë mes grave dhe burrave, një botë më solidare dhe padyshim për një botë të bashkuar kundër së keqes, terrorizmit nga të gjitha anët?, tha Rama.

Në janar, Shqipëria do të ulet si anëtare e përkohshme e Këshillit të Sigurisë së Kombeve të Bashkuara, për një mandat 2-vjeçar./ CNA.al

Lajmet e fundit nga