LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rihapet “dosja Gërdeci”/ Fatmir Mediu në duart e SPAK

24 Shtator 2021, 08:57, Aktualitet CNA
Rihapet “dosja Gërdeci”/ Fatmir Mediu në duart e SPAK

Apeli i GJKKO ka vendosur të pranojë kërkesën e SPAK-ut për  të rihapur hetimet për kreun e Partisë Republikane, Fatmir Mediun, në lidhje me tragjedinë e Gërdecit, në fabrikën e demontimit të municioneve.

GJKKO ka rikthyerpër hetim në SPAK dosjen e bujshme të Gërdecit, duke pranuar kështu kërkesën e prokurorisë dhe të familjes Durda.

“Me referimin në parashikimin e pikës 1, shkronja b), të nenit 46, të ligjit 98/2016 ?PërOrganizimin e Pushtetit Gjyqësor në Republikën e Shqipërisë? si dhe, në interesin e treguar nga media, komunikohet në mënyrë të përmbledhur se, sot më datë 24.09.2021, në Gjykatën e Posaçme të Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, mbi ankimin e Prokurorit të Posaçëm dhe të trashëgimtarëve të viktimës E.D., u zhvillua seanca gjyqësore në dhomë këshillimi, për çështjen penale nr. 212 akti, datë 03.09.2021 regjistrimi, ku Gjykata vendosi, të ndryshojë vendimin nr. 60, datë 27.07.2021 të Gjykatës së Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, duke pranuar kërkesën e Prokurorit të Posaçëm dhe revokoi vendimin e pushimit nr. 6, datë 14.09.2009 të Kolegjit Penal të Gjykatës së Lartë, duke i kthyer aktet Prokurorit të Posaçëm për të proceduar”, thuhet në vendimin e marrë sot nga Apeli i GJKKO.

Fatmir Mediu ishte ministër i Mbrojtjes në 2008 kur ndodhi tragjedia dhe u vranë 26 persona./CNA.al

Lajmet e fundit nga