LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Meta vlerëson me Dekoratën 'Nderi i Kombit', atletin e mirënjohur Gjergj Ruli

25 Shtator 2021, 15:00, Aktualitet CNA
Meta vlerëson me Dekoratën 'Nderi i Kombit', atletin

Presidenti Ilir Meta ka vlerësuar ditën e sotme me Dekoratën ?Nderi i Kombit? atletin e mirënjohur dhe drejtuesin e Federatës së Atletikës, Gjergj Rulin.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale Meta ka shkruar se vlerësimi i merituar është shprehje e mirënjohjes për kontributin e shquar të dhënë prej tij për zhvillimin cilësor të atletikës në vendin tonë.

Me tej Meta ka shkruar se atletika meriton të mbështet si një mundësi në shumë disiplina.

Me anë të një ceremonie solemne, të organizuar sot në Durrës, me rastin edhe të 60-vjetorit të tij të lindjes, së bashku me urimet më të ngrohta, i akordova sot Dekoratën e lartë “Nderi i Kombit”, njërit prej legjendave dhe krenarive të atletikës dhe sportit shqiptar, Gjergj Ruli.

Vlerësimi i merituar është shprehje e mirënjohjes për kontributin e shquar të dhënë prej tij për zhvillimin cilësor të atletikës në vendin tonë, si kampion dhe rekordmen i rezultateve të shkëlqyera, fitues i qindra titujve e trofeve brenda e jashtë vendit, por edhe si trajner i kampionëve të rinj, si Izmir Smajlaj, që po lartësojnë imazhin e Shqipërisë në arenat ndërkombëtare.

Kënaqësi, që ishin sot me ne edhe Presidenti i Atletikës Europiane dhe shumë personalitete ndërkombëtare të atletikës.

Atletika, mbretëresha e të gjitha sporteve, meriton të mbështetet më shumë si një mundësi e shkëlqyer për të arritur rezultate të larta në shumë displina, për promovimin e imazhit të vendit dhe vlerave sportive kombëtare, por njëkohësisht edhe për t?i larguar të rinjtë nga veset dhe orientuar ata drejt rrugës së suksesit”, shkruan Meta./ CNA.al

Lajmet e fundit nga