LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

KLSH kallzon penalisht Petrit Taren/ Kush është BAJRAKTARI I KORCËS?

12 Janar 2015, 13:48, Aktualitet CNA

KLSH kallëzon në Prokurori Drejtorin e Ujësjellësit Kanalizimeve Korcë Petrit Tare, për keqmenaxhimin dhe abuzim me detyrën.

Mësohet se padia e KLSH, ka të bëjë me humbjet e ujsjellësit të Korcës të cilat shkojnë deri në 27%. Janë rreth 800 familje dhe 700 subjekte pa kontratë  në ujësjellësin e Korcës.

Sipas KLSH janë kryer investime që kapin vlerën e 70 milionë eurove në kundërshtim me ligjin. Një tjetër shkelje është edhe cmimi i matësave të ujit i cili në treg shkon maksimumi në 25 mijë lekë të vjetra ndërkohë që blerja në institucion shkon në 120 euro për cope, reth 8 herë më shtrenjt se cmimi maksimal i tregut.

Pas kontrollit të KLSH-së në institucion, Keshillit Mbikqyrës i është rekomanduar shkarkimi i menjëhershëm i drejtorit.  Padia është bërë në prokurori nga KLSH sot në mesditë dhe priten hetimet e metejshme në lidhje me shkeljet dhe abuzimet e Petrit Tares I quajtur ndryshe Bajraktari në Korcë për shak të jetëgjatësisë 22 vjecare në një institucion.

 

Kush është Petrit Tare? Nga Ujësjellesi në Kolegjin Zgjedhor

 

Drejtori i Ujsjellësit Korcë ndoshta është pushtetari ose administratori më jetë gjatë në Shqipëri. Ai drejton këtë institucion prej vitit 1993. Turbullirat politike apo ndryshimet e forcave politike në pushtet, nuk e lëvizën Tarën nga kolltuku, kjo jo për zotësi, por për merita qokash dhe afera të tij personale dhe të bashkëshortes të tij Kryetares të Gjykatës të Apelit Korcë Entela Prifti. Kjo e fundit është garancia e Tares në disa raste kur burrit të saj i përgatitej shkarkimi. Nga administrator ai mund të quhet pasha, pasi institucioni ishte kthyer në cifligun e tij, ku zgjidhte problemet e mbijetesës me emerime dhe pazare. Pasuria e Tares dhe bashkshortes të tij kap vlerën e ndoshta miliona dollarëve. Së fundi një investim disa qindara mijë euro Tare, kreu në një biznes në bulevard Republika në Korcë. Një nga vilat me luksoze në qytet e kthyer tashmë në një bar restorant me 3 kate.

Cifti Tare dhe Prifti njihen si figura pazaresh dhe cirqesh politike, dje i shërbenin Berishës duke votuar pro PD. Kujtojmë se Entela Prifti ka qenë antare e Kolegjit Zgjedhor një nga përsonat që ka votuar kundër kryeministrit Rama. Por asnjëherë nuk pati asnjë ngacmim ndaj saj për shkak të mbrojtjes që vinte nga njerëz afër kryeministrit. Edhe pse bashkia ka kaluar sa nga PD dhe PS në Korcë, asnjë kryebashkiak nuk e ka shkakrkuar Taren, ai njihet si mjeshtër manipulimesh dhe servil i klasit të lartë. Garancia e bashkëshortes gjykatëse dhe me pas kryetare të gjykatës të apelit e bënte Taren të gjithë pushtetshëm dhe bajraktar institucioni ku ai drejton prej gati 22 vitesh. Të shpresojmë që drejtësia nuk do jëtë Pazar qokash ndaj bashkëshortes të tij e cila është garancia dhe mburoja përballë institucioneve.

Elvi FUNDO

Lajmet e fundit nga