LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Frika nga varianti Delta/ Alban Domi shpjegon arsyet, pse situata në Shqipëri do të jetë pozitive

30 Qershor 2021, 16:41, Lifestyle CNA
Frika nga varianti Delta/ Alban Domi shpjegon arsyet, pse situata në

Alban Domi, drejtuesi i Departamentit të Zhvillimit të Vaksinave pranë kompanisë ?Geovax? në Georgia të SHBA-ve, ka folur rreth variantit të ri të Covid, atë Delta, apo siç njihet ndryshe si varianti Indian.

Në një intervistë për Syri tv, ai u shpreh optimist lidhur mbi Shqipërinë, duke dhënë edhe arsyet përse mund ta kalojmë më lehtë se në vendet e tjera të Evropës.

?Varianti i ri Delta, apo që shumë qytetarë e identifikojnë me variantin indian, është me disa ndryshime nga variante paraardhëse. Por ka një anë pozitive dhe një anë negative. Ana negative është se infektimi është më i lartë se në variantet e mëparshme. Ana pozitive është që ana klinike dhe niveli që kalon te njeriu nuk është e ndryshme nga variantet e mëparshme. 

Simptomat janë të njëjta, dhe te pacienti nuk shkakton sëmundje më të egra. Një element i dalluar në periudhën që u analizua në Indi, ishte se edhe shfaqja e simptomave është më e shpejtë se variantet e tjera. Nëse në variantet e tjera shfaqeshin 5-6 ditë pas infektimit dhe shkonin deri në 2 javë kjo është më shpejtë. Kjo është 3-4 ditë dhe përfundon brenda 8 ditësh. Gjithmonë flitet që në vjeshtë dhe me afrimin e infeksioneve të dimrit do të ketë një rishfaqje të numrave.

Aryeja kryesore do të jetë mosha e re në Shqipëri dhe e dyta numri i madh të infektuarve në Shqipëri që duhet te jetë te 60-70 përqind plus vaksinimi më Phizer dhe Astrazeneca. Këto dy elemente mendoj që në vjeshtë situata do jetë optimiste, Do ketë disa numra të rinj por do të jetë pozitive’, tha ai./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga