LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mungesa e dhëmbëve/ Rrezik për sëmundjen tuaj të zemrës

30 Qershor 2021, 12:42, Lifestyle CNA
Mungesa e dhëmbëve/ Rrezik për sëmundjen tuaj të

Nuk mund të mohohet që sëmundja e zemrës duhet të jetë një shqetësim për të gjithë. Hulumtimet tregojnë se një vetëkontroll i shpejtë i gojës suaj mund t’ju ndihmojë të identifikoni nëse rreziku i sëmundjes tuaj të zemrës është i lartë.

Nëse ju mungojnë dhëmbët, rreziku i sëmundjes tuaj të zemrës është më i lartë

Studiuesit vëzhguan të dhëna për më shumë se 316,500 njerëz nga SH.B.A midis moshave 40 dhe 79. Ata zbuluan se 13 përqind e të gjithë pacientëve të studiuar kishin sëmundje kardiovaskulare, por ata që raportuan se kishin humbur një dhëmb kishin një rrezik më të lartë.

Sipas një deklarate që shoqëroi studimin, autorët zbuluan se ata që raportuan se kishin të paktën një dhëmb të munguar, por prapë kishin disa dhëmbë, kishin “më shumë të ngjarë të zhvillonin sëmundje kardiovaskulare, edhe pas përshtatjes për faktorë të tjerë si indeksi i masës trupore, mosha, raca, konsumi i alkoolit, pirja e duhanit, diabeti dhe vizitat dentare”.

Rreziku i shfaqjes së sëmundjes së zemrës është më i lartë tek ata që nuk kanë të gjithë dhëmbët

Nëse po ju mungojnë të gjithë dhëmbët për arsye jo-traumatike, atëherë keni rrezikun më të lartë të zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare. Studiuesit zbuluan se 8 përqind e pjesëmarrësve në studim ishin pa dhëmbë, që do të thotë se ata nuk kishin dhëmbë. Përqindja e atyre që ishin pa dhëmbë dhe kishin sëmundje kardiovaskulare ishte 28 përqind, ndërsa 7 përqind e pjesëmarrësve pa dhëmbë të humbur zhvilluan sëmundje kardiovaskulare.

Ekspertët thonë se ekziston një lidhje midis dhëmbëve që mungojnë dhe inflamacionit që shkakton sëmundje të zemrës./ CNA.al

Lajmet e fundit nga