LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nuk e paskemi ditur/ Të ecësh zbathur sjell përfitime të jashtëzakonshme

29 Qershor 2021, 19:42, Lifestyle CNA
Nuk e paskemi ditur/ Të ecësh zbathur sjell përfitime të

Të ecësh zbathur po shihet si një gjë shumë normale në shumë vende të botës. Arsyet janë të shumta por vlen të theksohen ato që kanë të bëjnë me shëndetin.

Bright side ka renditur disa nga përfitimet shëndetësore nëse ecni zbathur.

1-I bën këmbët tuaja të harkuara.

Ecja zbathur është një mënyrë efektive dhe e natyrshme për të parandaluar këmbët e sheshta. Sjell edhe më shumë përfitime kur ecni pa këpucë në plazh, bar ose një sipërfaqe të pabarabartë. Besohet se sipërfaqet e sheshta ose këpucët e pasakta janë kontribuesit më të mëdhenj në dobësinë e muskujve të këmbës. Përveç kësaj, vrapimi zbathur gjithashtu mund të rrisë lartësinë e harkut tuaj . Sa më shumë të ecni zbathur, aq më të fortë bëhen muskujt e këmbës.

2-Është një përfitim për shumë organe të trupit tuaj

Sa më i trashë gjaku juaj, aq më shumë ka të ngjarë të keni një  sëmundje kardiovaskulare . Sidoqoftë, nëse ecni zbathur nuk duhet të shqetësoheni për këtë. Sipas një studimi të kryer nga Journal of Alternative and Complementary Medicine , ecja zbathur ul viskozitetin e gjakut .

Për më tepër, ecja zbathur ndihmon në zhvillimin e trurit, veçanërisht kur bëhet fjalë për  fëmijët . Përveç kësaj, kockat tuaja forcohen dhe shumë pika të akupresurës mund të lehtësojnë gjendjen e veshkave dhe mëlçisë.

3-Mund t?ju ??shpëtojë nga rrezatimi.

Edhe një lidhje e thjeshtë me Tokën është e mjaftueshme për të ekuilibruar veten. Sekreti qëndron në ngarkesën elektrike natyrore të Tokës e cila stabilizon nivelet tuaja të brendshme. Elektronet nga Toka heqin energjinë elektrike nga trupat tanë dhe sjellin paqe në mendjet tona.

4-Mund të përmirësojë shikimin tuaj.

Ka shumë pika presioni që mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve dhe madje edhe të sëmundjeve. Ndërsa ecni pa këpucët në bar, ju bëni presion në pika të caktuara të cilat nga ana tjetër ndikojnë në mirëqenien tuaj. Kur bëni një hap, presioni është në gishtat e parë, të dytë dhe të tretë. Këto pika të sakta janë përgjegjëse për përmirësimin e shikimit tuaj.

5-Mund të sigurojë vitaminën D.

Kur ecni zbathur lëkura juaj është më e ekspozuar ndaj diellit. Është veçanërisht e dobishme të ecësh pa këpucë në bar herët në mëngjes ose pasdite vonë kur rrezet e diellit nuk janë aq të forta .

6-Mund të përmirësojë sjelljen tuaj.

Nëse vishni gjithmonë këpucë, muskujt stabilizues në këmbët tuaja humbin forcën e tyre. Si rezultat, ju merrni një sërë sëmundjesh shoqëruese, njëra prej të cilave është sjellja e dobët. Presioni në pika të caktuara në shputat e këmbëve tuaja, si dhe temperaturat dhe tekstet, bëjnë mrekulli për sjelljen tuaj.

7-Mund të përmirësojë kujtesën.

Sipas një  studimi të botuar nga UNF, vetëm 16 minuta vrapim zbathur përmirësuan kujtesën e njerëzve me 16%. Në përgjithësi 72 njerëz që ishin të moshës 18-44 morën pjesë në eksperiment. Doli që ata që vraponin në këpucë nuk treguan ndonjë ndryshim në performancën e tyre të kujtesës. Arsyeja për këtë është sepse ecja zbathur ju detyron të bëni hapat me kujdes .

8-Mund të luftojë dhimbjet e kokës.

Ecja pa këpucët mund të lehtësojë dhimbjen e kokës . Besohet se migrena ndodh për shkak të kontaktit të zgjatur me rrezatimin . Për fat të mirë, tokëzimi ul radikalet e lira dhe, si rezultat, pakëson simptomat e dhimbjes së kokës.

9-Mund të zvogëlojë dhimbjen e shpinës.

Shumë shpesh janë këpucët që na japin dhimbje. Një ekspert thotë që takat tuaja të preferuara në të vërtetë mund të detyrojnë legenin tuaj të anojë përpara, i cili më vonë përfundon duke shkaktuar dhimbje shpine. Kështu që kur ecni zbathur, jo vetëm forconi muskujt e këmbës por rregulloni edhe qëndrimin dhe ecjen. Dikur më vonë mund të vini re se trupi juaj rregullon rreshtimin e tij në normalitet sepse nuk varet më nga këpucët./ CNA.al

Lajmet e fundit nga