Connect with Us

Kryemadhi zgjedh Vasilin, LSI nuk është më parti e të rinjve!

Politikë

Kryemadhi zgjedh Vasilin, LSI nuk është më parti e të rinjve!

Publikuar

-

Kryemadhi zgjedh Vasilin, LSI nuk është më parti e të rinjve!

Nuk është e papritur që kryetarja e LSI-së zgjodhi të “djegë” Kejdi Mehmetajn dhe t’ia japë mandatin e vet të fituar në Tiranë Petrit Vasilit.

Përmes një shkrese drejtuar Komisionerit Shtetëror të Zgjedhjeve Ilirjan Celibashit, gruaja e Presidentit të shkarkuar nga Parlamenti i bën me dije se ka zgjedhur të përfaqësojë Fierin dhe jo Tiranën, duke lënë jashtë Kuvendit Kejdi Mehmetajn, investimin politik më të suksesshëm të LSI në 10 vitet e fundit.

Natyrisht kjo zgjedhje nuk është e papritur. Petrit Vasili është fytyra reale e LSI-së, e pikërisht ngaqë është kështu, ai mori vetëm 362 vota në të gjithë qarkun e Tiranës, ku votuan mbi 500 mijë qytetarë.

Përmes përpjekjes së Kryemadhit për të zgjedhur Petrit Vasilin, LSI dëshmon se ajo nuk është më parti e të rinjve siç është predikuar prej kaq vitesh, por është parti e miqve dhe gërdallave politike të tipit të Petrit Mavrisë që nuk e voton as pallati i vet.

Zgjedhja e Monikës është karshillëk ndaj vetë votuesve të LSI, të cilët me vetëm 362 vota që i dhanë Petrit Vasilit, dëshmuan se nuk e duan këtë lloj vemjeje politike, këtë njeri që vegjeton mes korrupsionit të ilaçeve dhe korridoreve të haleve të Presidencës për të mbajtur me gajret Presidentin e lodhur nga pija dhe dëshpërimi.

Por përpjekja për të emëruar deputin Petrit Vasili i pa zgjedhur nga votuesit e LSI-së është edhe karshillëk ndaj reformës në drejtësi, pasi ai ka qenë e mbetet nga kundërshtarët më të vendosur të saj.

Me gjuhë prej injoranti dhe me citate që ja dërgon të gatshme Presidenti i shkarkuar, Petrit Vasili jo vetëm është shpallur kundërshtar i reformës në drejtësi, por vazhdon të jetë edhe koburja e ndryshkur presidenciale kundër ambasadës amerikane në Tiranë edhe prej arsyes që i është refuzuar viza për në SHBA, duke qenë edhe ai një ndër emrat e listës së zezë që nuk lejohen të hyjnë në SHBA.

Ndaj zonja Kryemadhi me zgjedhjen e vet i bën një karshillëk dhe provokim të shëmtuar edhe ambasadës së SHBA e vetë Departamentit Amerikan të Shtetit.

Tani “topi” është në fushën e Celibashit.

Iliri dhe Monika duan Vasilin.

Kejdi Mehmetaj nuk është më e preferuara e tyre e me sa duket as Klajda Gjosha, që sipas Kodit Zgjedhor duhet të marrë mandatin që lë kryetarja në Tiranë.

Me Petrit Vasilin ata kanë zgjedhur njeriun e duhur për të ringritur LSI-në “forcë e parë – forcë e paparë” siç ishte sllogani kur Peço mavrija që për dy muaj ishte kryetar i LSI-së.

LSI përfundimisht është partia e pesionistit Vasili dhe jo e të rinjve./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Aksidenti me 10 viktima në Kroaci/ Reagon Basha: E rëndë, i bashkohem dhimbjes së familjarëve

Publikuar

-

Nga

Rama akuza BE-së për negociatat/ “Zgjohet” Basha: Të mbrojmë demokracinë nga autokratët

Kreu i PD, Lulzim Basha ka regauar pas aksidentit tragjik në Kroaci, ku një autobus me targa nga Kosova ka dalë nga rruga dhe si pasojë kanë humbur jetën 10 persona dhe mbi 30 të tjerë janë plagosur.

Basha shpreh ngushëllimet për familjarët të cilët në këtë aksident kanë humbur njerëzit e tyre të afërt.

Me trishtim të thellë mora lajmin e rëndë të aksidentit tragjik të ndodhur në Kroaci, në të cilin sipas të dhënave të para ka viktima dhe të plagosur. I bashkohem dhimbjes së familjarëve dhe të afërmve dhe ju shpreh ngushëllimet më të ndjera!

Shërim të shpejtë të lënduarve. Zoti t’ju japë forcë për të përballuar këtë tragjedi, që na ka tronditur të gjithëve”, shkruan Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tomor Alizoti “kryqëzon” Bashën/ Çfarë do thuash për marrëveshjen me Ramën

Publikuar

-

Nga

Tomor Alizoti "kryqëzon" Bashën/ Çfarë do thuash për marrëveshjen me Ramën

Tomor Alizoti, drejtuesi politik i Lulzim Bashës për qarkun e Beratit në zgjedhjet e 25 prillit 2021, do jetë edhe një ndër deputetët e PD, në Kuvendin e ri, që do të konstituohet në shtator.

Alizoti u fut nga Basha në listat e sigurta në qarkun e Beratit në zgjedhjet e 25 prillit, duke siguruar kështu karrigen e deputetit.

Por, raportet mes kreut të Republikës së re, Lulzim Basha dhe deputetit të zgjedhur Tomor Alizoti, ndër vite kanë qënë mes “dashurisë dhe urrejtjes”.

Në vitin 2017, “Luli ishte i keq”, ndërsa në vitin 2021 qenka bërë “i mirë”, sepse i dha një karrige deputeti Tomor Alizotit.

Por, çfarë deklaronte për Lulzim Bashën, në vitin 2017, Tomor Alizoti.

Ky i fundit, në atë kohë nuk kursente akuzat për Lulzim Bashën, të cilit i kërkonte llogari për marrëveshjen e 17 majit me kryeministrin Edi Rama dhe pse i gënjeu demokratët duke i mbajtur për rreth tre muaj në çadër.

Pashë që Z.Basha ka dalë sërish të takojë qytetarët. Çfarë do tu thotë atyre që qëndruan denjësisht 90 ditë në çadër kur u ul e bëri marrëveshje me Ramën? Çfarë do tu thotë antikomunistëve për deputetët e tij të cilët votuan Ruçin? Mos vallë përgjegjës për të gjitha këto që ndodhen janë ata që mendojnë ndryshe? E djathta ka nevojë për shpresë”-shkruante Tomor Alizoti, në një postim në rrjetet sociale, në tetor të vitit 2017./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Është e turpshme”/ Ramës i dështon propaganda, qytetarët e nxjerrin “zbuluar”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama mëngjesin e sotëm, ka bërë të ditur se nga gushti do të futen në qarkullim autobusët e gjelbër “Go Green”, të cilët sipas tij do të përshkruajnë linjën e madhe unazore prej 13.2km me 66 stacione.

Në një postim në rrjetet sociale, Rama e konsideron vënien në përdorim të autobusëve të gjelbër “Go Green”, si një gjeneratë e re e transportit publik.

“Mirmëngjes dhe me gjeneratën e re të transportit publik, autobusët hibridë elektrikë që do të hyjnë në shërbim për Tiranën e gjelbër e të pastër, ju uroj një të diel të bukur. Në Gusht nis linja e madhe unazore 13.2km me 66 stacione”, shkruan Rama.

Por, pas këtij postimi qytetarët i kanë “nxjerrë bojën” propagandës së kryeministrit, të cilin e kanë kryqëzuar me komente.

Disa qytetarë kërkojnë punësim dhe rritje rrogash, ndërsa të tjerë vënë theksin tek mungesa e ujit të pijshëm. Ata e cilësojnë të turpshëm faktin se në shtëpitë e shqiptarëve, në 2021, ende mungon uji.

Punesim rritje rrogash duan shqiptaret. Nese nuk e ben dot duhet te ishe larguar. Iku rinia.”-shkruan një qytetar.

Më tej, një tjetër qytetar vë theksin te mungesa e ujit të pijshëm, ndërsa shkruan “O shef nuk duam autobuza se e bejme me kembe si njeher e nje kohe. Po na sill uje se skemi uje i lini autobuzat.”.

Ndërsa një tjetër komentues ironizon, duke shkruar “O robo uj po patjter por mandatin e katert”.

Gjithashtu një tjetër qytetar shkruan “Me fal kryeminister i bleve me leket e tua a te popullit. Cfarë janë këto rekllama keshtu. Po i bleve me leket e tua po i thua popullit ja ku ua bleva unë. Jo i blen me paret e popullit e thua ua bleva unë”.

Po ashtu një tjetër qytetar shkruan “Është turp i madh që në 2021 kemi vetëm 4 orë ujë në ditë. Ngrihemi që në 5 të mëngjesit, harxhojmë 1 orë energji elektrike për të çuar ujin në tarracë. Po bien pallatet nga bolierët. Po ata që s’kanë bolier rrinë në 40° me dy orë ujë në mëngjes dhe dy orë ujë në darkë. Ka familje me të moshuar dhe me fëmijë të vegjël. Ja këto janë problemet që populli përballet çdo ditë, dhe nuk e keni idenë se çfar stresi kalojnë familjet në munges të ujit.

Këto janë arsyet përse shqiptarët largohen çdo ditë nga ky vend që e bekoi Zoti me bukuri natyrore dhe me pasuri tokësore, pasuri të cilat po shfrytëzohen pa kriter dhe po vidhen pa hesap, dhe popullit nuk i kthehet asgjë mbrapsht nga taksat që paguan.”.

Më poshtë disa nga komentet e qytetarëve:/CNA.al

LEXO TE PLOTE