LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Hapet ankandi për parqet eolike/ Rama: Do të kthehemi në eksportues energjie në rajon

21 Qershor 2021, 11:46, Politikë CNA
Hapet ankandi për parqet eolike/ Rama: Do të kthehemi në

Në një konferencë për shtyp, kryeministri Edi Rama është shprehur se Shqipëria do të shfrytëzojë për energji elektike fuqinë e erës.

Rama ka theksuar se nga dita e sotme ankandi për ngritjen e parqeve eolike është i hapur.

Sipas tij shfrytëzimi i dukurive natyrore do të mundësonte jo vetëm mbulimin e vendit me energji por do ta kthente atë në një eksportues.

?Kemi hyrë në fazën e një transformimi të rëndësishëm të sistemit tonë elektroenergjitë duke menduar dhe duke projektuar e realizuar diversifikimin e burimeve të energjisë elektrike.

Sigurisht që varësia nga moti është një varësi që e kemi bashkudhëtarë në këtë rrugë, si rezultat i prodhimit të përqendruar kryesisht te shfrytëzimi i fuqisë ujore, por edhe në këtë aspekt projekti i Sakavicës është një lajm i mirë, sepse na krijon mundësi të ulim varësinë nga moti, për shfrytëzimin e Sakavicës për të krijuar rezervë, për kohën kur s?ka shi dhe nga ana tjetër për të minimizuar fatalitetin e përmbytjeve të detyruara. Sot që flasim jemi në kantier në Parkun Anastas.

Të dy së bashku një fuqi e re e shtuar në sistem tonë elektroenergjitë që i shtohet edhe shfrytëzimi racional i burimeve të energjisë së erës. Do të ishte jo lehtësisht e realizueshme me standardet. Sukseset e pa mohueshme të ankandeve të mëparshme, e kanë bërë Shqipërinë sot në këtë fushë një destinacion interesi për emrat më të mëdhenj të energjisë në botë.

Ne po ngjitemi drejt asaj maje që Shqiptarët meritojnë dhe ne mund të arrijmë falë shfrytëzimit me mençuri dhe profesionalizëm të këtyre burimeve kaq të pasura natyrore. Kjo do të thotë që shfrytëzimi i energjisë dhe kthimin e vendit tonë në eksportues neto në rajon, e bën Shqipërinë në vizionin tonë 2030 edhe më të arritshëm?, u shpreh Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga