LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Babëzia, korrupsioni dhe kapja e shtetit”/ Ish-ministri i PS mesazh të fortë: Ka vetëm një rrugë shërimi

21 Qershor 2021, 08:27, Politikë CNA
“Babëzia, korrupsioni dhe kapja e shtetit”/ Ish-ministri i PS

Ish-ministri i Ekonomisë dhe Financave në qeverisjen e socialistëve, Arben Malaj, ka komentuar një shkrim të publikuar së fundi në ?Financial Times?, ku thuhet se ?Bandat? zëvendësojnë rregullat në rendin e ri global?.

Në një postim në rrjetet sociale, Malaj shkruan se artikulli në fjalë, vë theksin tek një problem pa zgjidhjen e të cilit bota do të mbetet e mbisunduar nga grindjet gjeopolitike, krizat, paqartësitë dhe pasiguritë.

Sipas Malajt, ?Thelbi është se sfidat globale i prekin të gjithë me shpejtësi marramendëse dhe me pasoja katastrofike ambientaliste, humane, sociale, ekonomike e financiare.?.

Gjithashtu ish-ministri shkruan se zgjidhja e krizave globale kërkon vizion, përgjegjësi dhe bashkëpunim global të qartë, të vendosur dhe të papenguar nga “bandat”.

Malaj thekson se babëzia, korrupsioni dhe kapja e shtetit, janë ?sëmundjet? e shekullit 21-të lehtësisht të eksportueshme.

?Vizioni dhe reagimi pozitiv në qeverisjen globale i imponuar nga pandemia se: “Ne jemi të shëruar kur të gjithë janë të shëruar”, vlen sot më shumë se kurrë edhe shërimin nga semundjet morale në qeverisjet lokale, kombëtare, rajonale, europiane dhe globale edhe përballë semundjeve të shekullit 21-të lehtësisht të eksportueshme/transmetueshme të babëzisë, korrupsionit dhe kapjes së shtetit.?-shkruan Malaj./CNA.al

?Bandat? zëvendësojnë rregullat në rendin e ri global

Lajmet e fundit nga