LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Xhaçka në Forumin e Antaljas/ Konferenca e parë Ndërqeveritare, kyçe për besueshmërinë e BE

20 Qershor 2021, 09:03, Politikë CNA
Xhaçka në Forumin e Antaljas/ Konferenca e parë

Ministrja Olta Xhaçka ka marrë pjesë në Forumin e Antaljas , ?Fqinjët shohin së bashku: E ardhmja e Evropës.

Pjesëmarrës të rëndësishëm në këtë Forum ishin dhe europarlamentari Sergey Lagodisnky, përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak apo ish kryeministri rumun Viktor Ponta.

Ministrja Xhaçka theksoi se Bashkimi Evropian duhet të vazhdojë të qëndrojë i përkushtuar ndaj rajonit përmes veprimeve konkrete dhe duke mbajtur premtimet e saj.

?Politika e zgjerimit bazohet mbi parimin e hekurt të vlerësimit të meritës së cdo vendi. Po kjo kërkon edhe parashikueshmëri të procesit, nëpërmjet të cilit çdo arritje standartesh apo kriteresh duhet të çojë në hapin e rradhës në rrugën drejt BE-së. Një proces i tillë, i besueshëm dhe i prekshëm, është një mbështje e pazëvendësueshme për reformat e vështira që jemi duke zbatuar?, shprehet Xhaçka./ CNA.al

Lajmet e fundit nga