LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Basha do pastrojë partinë nga kritikët”/ Hoxha: PD po kthehet në parti Lulokratike, kjo është oferta jonë

19 Qershor 2021, 18:28, Politikë CNA
“Basha do pastrojë partinë nga kritikët”/ Hoxha: PD

?Gara në PD ishte fund e krye e korruptuar. Edhe rezultati ishte i paracaktuar?. Kështu u shprehy ish nën kryetari i FRPD Lisandër Hoxha, sa i takon zgjedhjeve të brendshme në selinë blu.

Në një prononcim për CNA.al, Hoxha deklaroi se gara ishte e parakohshme dhe nuk solli ndryshimin real për të cilin sipas tij PD ka shumë nevojë, duke shtuar se në kuti rezultuan më shumë vota se lista e miratuar e anëtarësisë.

Për ish nënkryetarin e FRPD, farsa zgjedhore dhe paracaktimi i rezultatit ishin dy pikat kyçe pse refuzoi të kandidonte, ndërsa tregon edhe këshillat që iu ka dhënë dy prej kandidatëve që ishin në zgjedhje.

?Procesi për zgjedhjen e Kryetarit të PD ishte fund dhe krye i korruptuar. Lulzim Basha zgjodhi që përmes manipulimit dhe kapjes së mekanizmit të siguronte edhe një mandat tjetër për veten e tij në krye të Partisë Demokratike. Gara u shoqërua me akuza nga kandidatët dhe pati rezultate të zmadhuara duke rezultuar vota në kuti më shumë se lista e miratuar e anëtarësisë.

Te gjitha problemet që shoqeruan garën ishin skandaloze dhe aspak të nevojshme për momentin politik që po kalon vendi. Gara ishte e parakohshme dhe nuk solli asnjë ndryshim real për të cilin PD kishte shumë nevojë. Për këto arsye unë nuk i hyra garës dhe madje kam këshilluar dy prej kandidatëve të mos pranoni të legjitimonin këtë farse zgjedhore sepse rezultati ishte i paracaktuar?, tha Hoxha për CNA.al.

Ish nën kryetari i FRPD foli edhe për aksionin që do të ndërmerret më tej për të ringritur partinë. Ai tha Basha do të nisë me spastrime në parti, për të larguar këdo kritik që nuk mbështet veprimet e tij.

?Situata post votimeve farse për Kryetarin e PD është shumë delikate. Kjo sepse nga gara dolëm më të ndarë se sa mendohej për shkak të arrogancës me të cilën u realizua kjo farsë. Së dyti, procesi i analizës, të cilin e ka hartuar juristi i anekskontratave model ylberi, është një gjueti shtrigash ndaj çdo drejtuesi lokal kritik me Z. Basha. Sipas udhezimit të analizes, drejtuesit humbës të qarqeve nga lista e pa konsultuar me askënd do të kenë të drejtën të akuzojnë për mospërmbushje objektivash zgjedhor disa Kryetar degesh dhe grupseksionesh.

Pra, ata janë shkaku i humbjes së zgjedhjeve, ndërsa lidershipi mund të mbrohet nga fajet me pretekstin se zgjedhjet e 25 Prillit ishin një masaker zgjedhore. Kjo që do të ndodhë është spastrimi në baze i çdo qenie politike qe i ka shpëtuar rastesisht lapsit të lidershipit të PD. Kjo do e bënte Partinë Demkratike një shtojcë të dalë nga Revolucioni Kulturor Kinez i shokut Mao.

Nëse i gjithë ky ngut bëhet për të larguar nga funksionet Bujar Nishanin, Arben Ristanin, Lisandër Hoxhën, Fatbardh Kadillin, Agron Shehaj, etj., atëherë nuk kemi arritur asgjë. Kjo forcë kthehet në Partine Lulokratike, e cila nuk vjen më kurrë në pushtet?, tha Hoxha për CNA.al.

Ai shtoi më tej se është gati të ofrojë ofertën e tij, bashkë me kritikët e tjerë për ndryshimet statutore, në mënyrë që PD të rikthehet në një parti të fortë dhe fituese.

?Ne jemi gati te sjellim oferten tone per ndryshime statutore te tilla qe te transformojne PD ne nje force te madhe dhe fituese. Keto ndryshime kerkojne konsensus, debat dhe vizion politik. Ato mund te ishin çelesi i nje bashkejetese te suksesshme neser, por ato nuk po ndodhin. Nuk ka asnje ftese nga Z. Basha per secilin prej kritikeve per te argumentuar mbi rrugen e re politike te PD, por ka fshehje pas votimeve farse, te cilat i perdor si argument ndaj çdo zeri te arsyeshem duke u thene se anetaresia foli me vote per rrugen politike qe do te ndjekim.

Nese para 17 Korrikut nuk ka nje hapje reale te Partise Demokratike ndaj te rinjve, kritikeve qe e duan PD dhe ndaj strukturave te saj, kjo force do e shohe veten te zvogelohet çdo dite e me shume. Sektarizmi dhe arroganca me te cilen po i qasen realitetit politik do beje qe pas 17 Korrikut te lindin forca te reja politike si derivat i PD dhe kjo do ishte edhe skizma e fundit per te djathten.

Une uroj shume qe PD te mbetet e forte, e bashkuar dhe fituese?, tha Lisandër Hoxha për CNA.al.

Lajmet e fundit nga