LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndihmës Sekretari Amerikan Philip Reeker vizitë zyrtare në Tiranë/ Pritet takim me Ramën e zyrtarë të lartë!

18 Qershor 2021, 18:07, Politikë CNA
Ndihmës Sekretari Amerikan Philip Reeker vizitë zyrtare në

Ndihmës Sekretari i Shtetit në detyrë për Evropën dhe Euroazinë, Philip T. Reeker, do të vizitojë Shqipërinë më 30 qershor.

Gjatë vizitës në Tiranë, Reeker do të takohet me Kryeministrin Edi Rama dhe zyrtarë të tjerë të lartë për të diskutuar marrëdhëniet SHBA ? Shqipëri dhe fusha të tjera të interesit të ndërsjelltë.

Më 1 korrik, Reeker do të mbërrijë në Ohër, për të marrë pjesë në Konferencën ?Rruga drejt Prespës?, ku do të theksojë mbështetjen amerikane për dialogun e vazhdueshëm dhe bashkëpunimin drejt stabilitetit dhe progresit në mbarë rajonin.

Po në Ohër, ai do të takohet me Kryeministrin maqedonas Zaev, Ministrin e Jashtëm Osmani dhe zyrtarë të tjerë të lartë për të diskutuar rreth prioriteteve të përbashkëta për Ballkanin Perëndimor.

Gjatë periudhës 22 ? 29 qershor, Ndihmës Sekretari i Shtetit në detyrë do të shoqërojë Sekretarin Blinken në udhëtimin drejt Berlinit, Parisit, Romës, Vatikanit, Barit dhe Materas.

Lajmet e fundit nga