LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Deklarata e fortë/ Artan Hoxha tregon pse efektivët e policisë përfshihen në trafikun e narkotikëve

21 Qershor 2021, 11:24, Politikë CNA
Deklarata e fortë/ Artan Hoxha tregon pse efektivët e policisë

Gazetari Artan Hoxha, ka folur sot edhe në lidhje me përfshirjen e efektivëve të policisë në trafikun e drogës.

Nga studio e abcnews, gazetari investigativ, Artan Hoxha ka kujtuar se sot bëhen 7 vite nga aksioni i policisë në Lazarat, ku për herë të parë autoritetet e sigurisë arritën që të merrnin në dorë fshatin e ?kanabisit?.

Gazetari ndër të tjera ka rikthyer në vëmendje dhe çështjen e arrestimit të efektivit të forcave ?Shqiponja? të Sarandës, Lavdosh Metaj, ku sipas tij kishte filluar që të fitonte territorin e trafikantëve të vërtetë.

Po ashtu ai thekson se rekrutimi i punonjësve të policisë në trafikun e narkotikëve është për shkak të pagës së ulët që ato kanë.

?7 vjet më parë ka përfunduar operacioni i Lazaratit. Dhe ajo që ra në sy ishte krijimi i një fuqi të madhe punëtorësh. Aty u panë hangar, ambiente thaje dhe përpunimi, u gjetën rreth 1 mijë ton kanabis i tharë dhe i bërë gati për treg por kokat e krimit në atë zonë nuk goditi kokat por ushtarët. Para shtatë vitesh në po të njëjtën kohë policia për herë të parë arriti që të futet në Lazarat. Sot kemi një tjetër situatë që të godasësh shtëpitë e barit është e rëndësishme bashkëpunimi me OSHEE dhe gjithashtu dhe zyrtarët e lartë lokal.

Lavdosh Metaj është një rast i cili është kapur së fundmi me një sasi prej 150 gr dhe ta përkthesh këtë sasi është një dorë e mirë parash pse rekrutohen punonjësit e shtetit është paga e ulët, kur e shikon se ka pandëshkueshmëri dhe të kesh një punonjës policie që shpërndan dhe përfiton në një qytet shumë të populluar turistik?, ka thënë gazetari.

Lajmet e fundit nga