LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Nuk ishte mrekulli”/ Publikohet video, si u rikthye në jetë Eriksen

17 Qershor 2021, 13:03, Lifestyle CNA
“Nuk ishte mrekulli”/ Publikohet video, si u rikthye në

Gjatë ndeshjes Danimarkë-Finlandë, Christian Eriksen pësoi arrest kardiak, dhe vetëm ndihma e dhënë në sekondat e para e ‘riktheu në jetë’ futbollin e njohur danez të Interit.

Kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj ka postuar një video në rrjetet sociale, ku shpjegon se si pas problemit shëndetësor që Eriksen pësoi duke rënë pa ndjenja në fushë nuk ishte një mrekulli nga Zoti që mbijetoi, por ishte ndërhyrja e duhur e stafit mjekësor.

“Ajo që ndodhi në fushën e lojës në ndeshjen Danimarkë ? Finlandë, po e shpjegojmë si ndodhi realisht. Ky event ndodh 1 person në 1.000 banorë në vit! Vdekja e papritur është tipike e fibrilacionit ventrikular ose takikardisë ventrikolare pa puls. Në videon e mëposhtme tregohet momenti kur ndodh fibrilacioni ventricular! Me qindra impulse elektrike bëjnë që zemra të mos bëjë rrahjet e veta, por të fibriloj duke mos dërguar gjakun në tru dhe organet e tjera.

Kjo shkakton humbjen e menjëherëshme të koshiencës dhe rënien në tokë. RKP(reanimacioni kardiopulmonar) dhe defibrilimi janë vendimtare në shpëtimin e jetës. Video demonstron se si defibrilimi(goditja elektrike), ndalon të gjitha këto impulse duke i dhënë mundësinë nodit senoatrial të rimari komandën e zemrës. Po ashtu kryerja e shtypjeve të gjoksit është kryesore deri në mbërritjen e defibrilatorit. Rëndësia e masazhit kardiak shikohet më së miri sa e rëndësishme është mbërritja e gjakut me oksigjen në tru. Bërja e RKP tregon se edhe vetëm shtypjet e gjoksit sigurojnë dërgimin e gjakut në tru dhe hyrjen dhe daljen e një sasie ajri në mushkëri! Po ashtu bërja në mënyrë korrekte dhe cilësore e këtyre manovrave është shumë e rëndësishme për mbijetesën e pacientëve!?, shkruan Brataj.

Lajmet e fundit nga