LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

WhatsApp zbulon funskionin e ri të aplikacionit

7 Qershor 2021, 13:00, Tech CNA
WhatsApp zbulon funskionin e ri të aplikacionit

WhatsApp ka nisur ?Rishikimin e Shpejtë?, një tipar i ri që lejon përdoruesit të rrisin shpejtësinë e rishikimit të mesazheve audio nëse janë në nxitim.

Karakteristika, e lëshuar globalisht për përdoruesit e aplikacionit në Android dhe iOS, i lejon përdoruesit të ndryshojnë nga cilësimi i parazgjedhur i riprodhimit 1x, në shpejtësi 1.5x ose shpejtësi 2x.

Kur përdoruesit marrin një mesazh audio, ata thjesht duhet të trokasin atje ku thotë ‘1x’ për të rritur në shpejtësi 1.5x dhe të trokasin përsëri për ta përplasur këtë me shpejtësi 2x.

Riprodhimi i shpejtë përshpejton audion pa ndryshuar lartësinë e zërit të dërguesit, që do të thotë se ata nuk do të tingëllojnë sikur sapo kanë thithur një tullumbace plot helium.

Dërguesit e mesazhit audio mund të zgjedhin ta dëgjojnë veten me shpejtësi 1.5x ose 2x pasi ta kenë dërguar atë.

Për dërguesit dhe marrësit, opsioni për të shpejtuar mesazhin do të shfaqet vetëm kur ata të kenë shtypur luajtjen.

WhatsApp tha se tipari do të ndihmojë në kursimin e përdoruesve të kohës – veçanërisht duke marrë parasysh mesazhet audio në platformë mund të zgjasë më shumë se një orë.

WhatsApp, i cili është në pronësi të Facebook, prezantoi mundësinë për të dërguar mesazhe audio përsëri në 2013.

Përdoruesit thjesht duhet të zgjedhin një bisedë dhe të mbajnë të shtypur simbolin e mikrofonit pranë kutisë së tekstit për të filluar regjistrimin. Lëshimi i simbolit të mikrofonit do ta dërgojë automatikisht mesazhin./ CNA.al

Lajmet e fundit nga