LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Telefoni inteligjent që karikohet për 8 minuta

2 Qershor 2021, 07:00, Tech CNA
Telefoni inteligjent që karikohet për 8 minuta

Një smartphone që mund të karikohet plotësisht për tetë minuta thuhet se ka thyer rekordin botëror në karikimin me tela dhe pa tel.

Xiaomi zbuloi një video ku tregonte që telefooni karikohej në një kohë rekord. Xiaomi postoi në Twitter videon dhe tha: “Karikoni deri në 100% në vetëm 8 minuta duke përdorur karikimin me tela dhe 15 minuta me valë!

Gjiganti kinez i teknologjisë tani pretendon të ketë rekordin botëror për shpejtësinë e karikimit me tela dhe pa tel.

Xiaomi përdori një smartphone të modifikuar Mi 11 Pro me një bateri 4,000mAh për të demonstruar teknologjinë e re.Xiamo thotë se një sistem me tela 200 Hyper “HyperCharge” mund të karikojë një telefon në tetë minuta.

Sidoqoftë, karikimi pa tel 120W zgjat 15 minuta.Kompanitë kineze të smartphone-ve shpesh luftojnë për shpejtësinë më të shpejtë të karikimit.Vitin e kaluar, Oppo demonstroi një sistem 4,000 mAh-në-20-minuta 125W.Një vit më parë Xiaomi po tregonte një sistem 100W që mund të karikonte bateri 4,000mAh në 17 minuta./ CNA.al

 

Charge up to 100% in just 8 minutes using wired charging and 15 minutes wirelessly! #XiaomiHyperCharge

Too good to be true? Check out the timer yourself! #InnovationForEveryone pic.twitter.com/muBTPkRchl

? Xiaomi (@Xiaomi) May 31, 2021

Lajmet e fundit nga