LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Duhet të mbani gjithnjë karikuesin me vete?/ Këto janë aplikacionet që po shkatërrojnë baterinë e telefonit tuaj

21 Maj 2021, 09:15, Tech CNA
Duhet të mbani gjithnjë karikuesin me vete?/ Këto janë

Fitbit është aplikacioni më i keq për smartphone për të përdorur nëse keni një bateri të ulët, sugjeron një raport i ri.

Kompania me bazë në Zvicër për ruajtjen e reve pCloud analizoi 100 prej aplikacioneve më të njohura dhe kërkesat që ata bëjnë në pajisjen tuaj.

Aplikacionet më të këqija që dëmtojnë dhe shkatërrojnë  baterinë e telefonit tuaj janë Fitbit dhe Verizon, të cilat ishin në majë të klasifikimit me një rezultat prej 92% nga 100%, të ndjekura nga  Uber dhe Skype.

Në vendin e pestë ishte Facebook, Airbnb dhe platforma e transmetimit të drejtpërdrejtë BIGO LIVE.

Gjithashtu në top 10 përfshiheshin Instagram, Snapchat, WhatsApp dhe Amazon, si dhe aplikacionet për takime Tinder, Bumble dhe Grindr.

pCloud analizoi tre faktorë: aplikacionet që përdor çdo aplikacion, të tilla si vendndodhja ose kamera, bateria që konsumojnë këto aplikacione dhe nëse modaliteti e errët është një ndër to.

Modaliteti i errët u jep përdoruesve mundësinë të kthejnë sfondin e ndërfaqes së aplikacionit të tyre nga e bardha në të zezë për ta bërë më të lehtë në sy dhe për të kursyer deri në 30 përqind më shumë energji të baterisë në një telefon.

Dy shkelësit kryesorë, Fitbit dhe Verizon, u zbulua se lejonin 14 nga 16 karakteristikat e disponueshme të ekzekutohen në sfond, përfshirë katër më të kërkuarit (kamera, vendndodhja, mikrofoni dhe lidhja Wi-Fi).

Gjashtë nga 20 shkatërruesit kryesorë të baterive ishin platforma të mediave sociale – Facebook, Instagram, Snapchat, YouTube, WhatsApp dhe LinkedIn. Twitter, një nga gjigantët e mediave sociale, mungoi dukshëm në 20 të parët, duke dalë në vendin e 25-të./ CNA.al

Lajmet e fundit nga