LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Instagram nis një fushatë të re për shëndetin mendor

15 Maj 2021, 13:38, Tech CNA

Instagram ka bashkëpunuar me një organizatë bamirësie të shëndetit mendor për të rritur ndërgjegjësimin për çështjet e besimit të trupit tek burrat.

Gjiganti i mediave sociale në pronësi të Facebook do të punojë me CALM për të hapur një bisedë rreth asaj se si shëndeti mendor i meshkujve dhe dismorfia e trupit janë goditur nga bllokimi .

Një sondazh i 2,000 burrave të moshës 16 – 40 vjeç i porositur nga Instagram zbulon se më shumë se gjysma (58 përqind) janë ndjerë negativisht për trupin e tyre si rezultat i pandemisë.

Ndërkohë, 48 përqind e të anketuarve thonë se shëndeti i tyre mendor ka vuajtur si rezultat i asaj se si ndihen për trupin e tyre.Instagram ka pësuar disi një revolucion kulturor në kohët e fundit me një shtytje të konsiderueshme drejt pozitivitetit të trupit.

Shumë nga postimet e fotosopuara në pozat artificiale që janë prodhuar nga ndikuesit janë zëvendësuar nga një përmbytje e imazheve natyrore, të shoqëruara me hashtags të tilla si # selflove.

Por ndërsa gratë e kanë përqafuar kryesisht këtë ndryshim, lëvizja nuk ka arritur ende tek burrat./CNA.al

Lajmet e fundit nga