LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

VIDEO-Roadster i Tesla përshkon 0-60 milje për 1,1 sekonda

23 Maj 2021, 13:18, Tech CNA
VIDEO-Roadster i Tesla përshkon 0-60 milje për 1,1 sekonda

Elon Musk ka konfirmuar se Roadster i ardhshëm Tesla do të arrijë 0 deri 60 milje në orë në 1,1 sekonda përmes paketës SpaceX.

CEO bëri njoftimin në Tëitter, duke deklaruar se azhurnimi përfshin opsionin ?thruster? të raketave SpaceX që ‘do të jetë i sigurt, por shumë intensiv’.

Tesla më parë pretendoi se Roadster i ardhshëm mund të godiste në 1.9 sekonda, por shtimi i ?thrusters? në pjesën e pasme të automjetit e vë atë pjesërisht me automjete me raketa si ?Bloodhound SSC? dhe ?NHRA Top Fuel Dragsters.?

Musk së pari njoftoi paketën SpaceX në 2018 në Të=ëitter, duke deklaruar se do të përfshijë 10 shtytës të raketa të vogla ‘të rregulluar pa ndërprerje’ për makinën sportive me katër vende.

Sistemi, sipas miliarderit, do të përmirësojë përshpejtimin e makinës, frenimin, shpejtësinë maksimale dhe trajtimin, së bashku me aftësinë për të ‘fluturuar’.

Për më tepër shihni videon e mpëoshtme./ CNA.al

Lajmet e fundit nga