LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Mbroni historikun tuaj nga sytë kureshtarë/ Google forcon rregullat e sigurisë

25 Maj 2021, 15:37, Tech CNA
Mbroni historikun tuaj nga sytë kureshtarë/ Google forcon rregullat e

Tani ju mund të mbroni me fjalëkalim historinë tuaj të kërkimit në Google në mënyrë që sytë kureshtarë të mos e shohin atë.

Google ka shtuar funksionin e ri për të mbrojtur faqen tënde të Webit dhe Aktivitetit, e cila përfshin gjëra të tilla si kërkimet, historiku i shikimit në YouTube dhe pyetjet që i bëhen asistentit të Google. Ju duhet të aktivizoni manualisht sistemin e mbrojtur me fjalëkalim në mënyrë që ta përdorni atë. Së pari, shkoni te “activity.google.com” dhe klikoni në lidhjen e verifikimit të menaxhimit të aktivitetit tim.

Është e lehtë të dallosh në faqe sepse duhet të shfaqet me një dritare blu që thotë: “Mund të shtoni më shumë siguri te “Aktiviteti im” duke aktivizuar verifikimin shtesë”. Pasi të klikoni në “Menaxho Aktivitetin Tim”, zgjidhni “Kërko Verifikim Shtesë”.

Pastaj, zgjidhni një fjalëkalim që do të futni sa herë që dëshironi të shihni faqen tuaj në Internet dhe “Aktivitetin”. E tëra që mbetet për të bërë është të klikojmë konfirmo.

Do të duhet të klikoni për të verifikuar herën tjetër kur të shkoni në “activity.google.com.” Pa një fjalëkalim, çdokush mund të shohë se çfarë ke shkruar kohët e fundit në Google ose duke parë në YouTube.

Ju gjithashtu do të shihni një mundësi për të “Fshirë automatikisht” historinë tuaj të kërkimit në faqen e internetit dhe të aktivitetit.

Kjo mund të jetë e dobishme nëse ndani një kompjuter ose shqetësoheni nëse dikush po shkon në pajisjen tuaj pa lejen tuaj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga