LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Tipari i ri i Facebook dhe Instagram/ Karakteristika që do të shfaqet në ditët e ardhshme

27 Maj 2021, 06:50, Tech CNA

Facebook ka vendosur të “zhdukë” numrat që tregojnë se sa pëlqime ka marrë një postim. Sigurisht ky është një tipar për ata që nuk duan t?i shohin.Gjiganti i mediave sociale konfirmoi të mërkurën se po hap një tipar të ri të përfolur prej kohësh. Kushdo në Facebook ose Instagram në pronësi të Facebook mund të fshehë ?pëlqimet?.

Karakteristika është opsionale. Përdoruesit mund të mbajnë ?pëlqimet? në postimet e tyre dhe cilësimet e paracaktuara do të shfaqin përsëri publikisht numrin e pëlqimeve.

Dhënia e një zgjedhje të tillë që fuqizon angazhimin dhe ndërveprimin në faqet ka qenë diçka që kompanitë kanë hedhur për gati dy vjet, duke kontrolluar me kujdes se sa ndikon në mënyrën se si njerëzit përdorin mediat sociale. Në fund të fundit, kreu i Instagram Adam Mosseri tha, se kjo iu fali njerëzve një siguri dhe i bëri të ndiheshin rehat duke përdorur aplikacionet.

Karakteristikat do të përhapen për të gjithë globalisht në të dy faqet në ditët e ardhshme.Disa përdorues kanë shprehur shqetësimin se grumbullimi i pëlqimeve dhe krahasimi i postimeve me të tjerët që e bëjnë përdorimin e aplikacionit stresues, në vend se të kënaqshëm.

Mosseri tha se disa njerëz janë angazhuar më pak në internet në teste me numërimin e ?numrave? të mbyllur, dhe disa janë angazhuar më shumë. Në përgjithësi, ndërrimet kanë qenë të parëndësishme, tha ai. Ai planifikon të heqë ?pëlqimet? e tij, të paktën tani për tani. ?Pëlqimet? janë bërë aq integrale në mënyrën se si njerëzit i shohin mediat sociale, përgjigja mund të shihet në trurin tonë, tha Ofir Turel, një profesor i sistemeve të informacionit dhe shkencave të vendimit në Universitetin Shtetëror të Kalifornisë në Fullerton. Nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe, vuri në dukje Turel. Çështja me ?pëlqimet? është shkalla në të cilën njerëzit bashkëveprojnë me ta, dhe kur kjo bëhet një konkurs.

Instagram ka testuar versione të fshehjes të pëlqimeve me numra që nga viti 2019. Por kompania, dhe Facebook-u filluan një qasje opsionale më të thjeshtë për të gjithë.

Ndikuesit profesionistë , të cilët përdorin mediat sociale për të promovuar markat e tyre dhe shpesh bëjnë para duke bërë partneritet me bizneset, ishin disa nga më të shprehurit kundër planit për t’u hequr numrat tek pëlqimet. Shumë ndikues paguhen nga sa pëlqime, shikime ose komente marrin dhe heqja plotësisht e metrikës mund të ketë ndryshuar në mënyrë drastike industrinë.

Kompanitë gjithashtu po lënë metrika të paprekura pa marrë parasysh cilësimet e përdoruesve, njerëzit do të jenë përsëri në gjendje të pëlqejnë postimet e tjera dhe përdoruesit do të jenë në gjendje të shohin numërime të ngjashme në postimet e tyre edhe nëse zgjedhin t’i mos i bëjnë ato publike.

Shumë njerëz nuk shqetësohen të ndryshojnë cilësimet e mediave sociale, kështu që ka të ngjarë që shumica e njerëzve do të largohen siç llogaritet. Lënia e njerëzve të zgjedhin duket se është më e mira e të dy botëve, sipas Instagram./ CNA.al

Lajmet e fundit nga