LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pesë gjëra që duhet të dini në lidhje me vendimin e Facebook për Trump

6 Qershor 2021, 11:21, Tech CNA
Pesë gjëra që duhet të dini në lidhje me vendimin e

Trump është ende i ndaluar nga Facebook, por vetëm për dy vjet

Kompania ndaloi Trump nga Facebook dhe Instagram “për një kohë të pacaktuar” në janar, duke lënë faqet e tij dhe duke i lejuar njerëzit të komentojnë, por duke e bllokuar atë nga hyrja ose postimi në to. Në vendimin e tij muajin e kaluar, Bordi i Mbikëqyrjes ra dakord me ndalimin në momentin e menjëhershëm, por mori parasysh atë që e përshkroi si një dënim arbitrar të pacaktuar dhe kërkoi qartësi se sa do të zgjaste. Si përgjigje, kompania krijoi rregulla të reja për mënyrën se si merret me figurat publike dhe i zbatoi ato në mënyrë retroaktive në llogarinë e Trump.

Facebook thotë se do të jetë më transparent në lidhje me pasojat për thyerjen e rregullave të tij

Ndryshimi më konkret që Facebook bëri të Premten ishte përshkrimi i disa pasojave specifike për përdoruesit që thyejnë politikat e tij të përmbajtjes. Dhe ato vlejnë për të gjithë jo vetëm për figurat publike. Bordi i Mbikëqyrjes kritikoi kompaninë për marrjen e vendimeve arbitrare sesa krijimin e një sërë rregullash transparente për të gjithë përdoruesit, dhe Facebook tha se po i përgjigjej kësaj.

Ajo do të hedhë dritë mbi politikën e saj, e cila më parë ishte e paqartë në atë që përdoruesit duhet të bënin për të filluar. Tani, thyerja e politikave do të çojë në ndalime progresive më të gjata. Një penalizim meriton një paralajmërim, ndërsa dy penalizime do të bllokojnë përdoruesin nga postimet në sit për një ditë. Dënimi më i rreptë është ndalimi prej 30 ditësh.

Politikanët dhe figurat publike do të përballen me më shumë vëzhgim nga moderatorët e përmbajtjes

Pjesa më e madhe e bisedave rreth moderimit të përmbajtjes dhe mediave sociale është përqendruar në politikanë që përdorin platformat për të frikësuar kundërshtarët dhe për të mbledhur ndjekësit e tyre, ndonjëherë në veprim të dhunshëm. Inkurajimi i Trump për protestuesit e 6 janarit ishte ai që e bëri atë të nisë platformën.

Por figura të tjera publike në të gjithë botën, të tilla si Presidenti Filipine Rodrigo Duterte , ish Presidenti i Ekuadorit Rafael Correa dhe Presidenti Brazilian Jair Bolsonaro gjithashtu kanë përdorur Facebook në mënyra që organizatat e të drejtave të njeriut thonë se kanë çuar në dhunë dhe dëmtime më të gjera publike. Facebook ka mbrojtur lënien e disa postimeve nga politikanët nën “përjashtimin e tij të vlefshmërisë së lajmeve” ??duke thënë se publiku ka të drejtë të dijë se çfarë po postojnë udhëheqësit e tyre. Por tani, kompania thotë se do të vendosë rregulla më të ashpra për figurat publike që nxisin dhunë gjatë kohës së trazirave civile.

Përjashtimi i vlefshmërisë së lajmeve ekziston ende dhe është ende i paqartë

Facebook dhe platforma të tjera të mediave sociale zakonisht kanë lejuar që postimet të thyejnë rregullat e tyre kundër dhunës ose lakuriqësisë nëse ato vlejnë për lajme , të tilla si një dokumentar ose raport i lajmeve në lidhje me një luftë ose një të shtënë në polici. Facebook gjithashtu e ka aplikuar këtë në postimet nga disa politikanë – megjithëse nuk ka thënë se cilët dhe kur.

Kompania i tha Bordit të Mbikëqyrjes se nuk kishte zbatuar përjashtimin për postimet e Trump, por ajo eci përsëri të Premten duke thënë se “zbuloi” se e kishte bërë këtë në 2019 me një video që Trump postoi në një nga tubimet e tij. Post më parë raportoi se përjashtimi u zhvillua në përgjigje të Trump. Facebook ka kohë që ka shmangur diskutimin publik të numrit të herëve që ka aplikuar përjashtimet ose detajet e rasteve globalisht.

Çfarë do të thotë kjo për platformat e tjera të mëdha të mediave sociale?

Vendimi i Facebook po shikohej nga afër për shkak të statusit të faqes si platforma më e madhe sociale në botë dhe një që ka luajtur një rol kryesor në ngritjen e Trump dhe liderëve të tjerë në të gjithë botën.

Zëdhënësit për YouTube të Google kanë thënë që kompania merr vendimet e saj në lidhje me moderimin e përmbajtjes dhe nuk do të shtyhet në asnjë drejtim bazuar në vendimin ose rekomandimet e Facebook nga Bordi i saj i Mbikëqyrjes./ CNA.al

Lajmet e fundit nga