LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tik Tok ndryshon në heshtje rregullat për skanimet e fytyrës dhe gjurmimin e zërit

7 Qershor 2021, 11:03, Tech CNA
Tik Tok ndryshon në heshtje rregullat për skanimet e fytyrës dhe

Tik Tok ka azhurnuar politikën e saj të privatësisë në SHBA në mënyrë që të mund të mbledhë gjëra të tilla si “printime të fytyrës dhe gjurmë zëri” nga përdoruesit e saj.

Aplikacioni tha se “mund të mbledhë identifikues biometrikë dhe informacion biometrik” nga përdoruesit, por do të kishte nevojë për pëlqim para se të merren këto të dhëna.

Tik Tok ka shtuar një seksion të ri në politikën e tij të privatësisë në SHBA të quajtur “Imazhi dhe Informacioni Audio”.

Mund të gjendet nën titullin “Informacioni që mbledhim automatikisht”. Ky seksion i politikës është tashmë mjaft i gjatë.

Politika e re shpjegon në lidhje me mbledhjen e të dhënave për objektet dhe pamjet, të cilat disa kompani të tjera të mediave sociale bëjnë për këtë si efektet AR dhe shënjestrimi i reklamave./ CNA.al

Lajmet e fundit nga