LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ende e pakualifikuar nga EMA/ Vaksina ruse Sputnik V, ndan vendet evropiane

11 Prill 2021, 14:06, Lifestyle CNA
Ende e pakualifikuar nga EMA/ Vaksina ruse Sputnik V, ndan vendet evropiane

Nga Dr.Blerta Brati, mjeke mikrobiologe prane ISHP

Ende e pakualifikuar nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA), vaksina ruse Sputnik V po ndan vendet evropiane dhe opinionin publik dhe po behet satelit i tyre.

Vaksina Pfizer shpërndahet në sasi të vogla, vaksina AstraZeneca kritikohet gjithnjë e më shumë!!

Po sikur zgjidhja për të nxjerrë Bashkimin Evropian nga kriza të ishte vaksina ruse Sputnik V?

Kjo ide po mbrohet gjithnjë e më shumë nga zyrtarë evropianë, të cilët po bëjnë thirrje që ne të “lëmë mënjanë” mosmarrëveshjet tona me Rusinë dhe të porosisim këtë vaksinë të zhvilluar nga instituti rus Gamaleia.

Një vaksinë kundër Covid-19 e cila u publikua nga gazeta britanike The Lancet në një artikull të botuar më 2 Shkurt dhe që përdoret tashmë në disa dhjetëra vende të botës.

Çështja e tërheqjes së fqinjit rus ndahet midis vendeve evropiane dhe veçanërisht dy fuqive të saj më të mëdha, Francës dhe Gjermanisë.

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka bërë thirrje për disa javë që Bashkimi Evropian të përshpejtojë procesin që synon marrjen e furnizimeve të vaksinave ruse, madje duke njoftuar më 19 mars që Gjermania mund ta bëjë të vetme.

Atmosferë krejtësisht e ndryshme në Paris, ku Ministri i Jashtëm Jean-Yves Le Drian e përshkroi Sputnik V si një “mjet propagande” në 26 Mars.

Në lidhje me këtë temë, Franca mori mbështetje të fortë në personin e Komisionerit Evropian të ngarkuar me vaksinat Thierry Breton, i cili deklaroi se Bashkimi Evropian “nuk do të ketë nevojë për Sputnik V”.

Gjermanët ndahen për vaksinën ruse!

Mundësia e përdorimit të vaksinës ruse po provokon debat edhe brenda vendeve të Bashkimit. Në Gjermani, subjekti ringjall frakturat e vjetra të së kaluarës. Sipas një studimi, 60% e banorëve të ish-RDGJ janë të gatshëm të vaksinohen me vaksinën ruse, kundër vetëm 49% të gjermanëve perëndimorë të vendit. “Si fëmijë, unë vetë isha vaksinuar kundër poliomelitit me një vaksinë ruse dhe jam gati të vaksinohem në çdo kohë me Sputnik V,” tha kohët e fundit presidenti i rajonit të Saksonisë. Një linjë tjetër ndarëse, 70% e votuesve të partive të djathta dhe të majta “populiste” janë në favor të vaksinës ruse, kundër 50% të atyre nga partitë “tradicionale” (CDU dhe SPD). Të mërkurën, Bavaria njoftoi se kishte nënshkruar një kontratë për të marrë 2.5 milion doza të Sputnik V.

Gjermania nuk është i vetmi vend që vë në dyshim përdorimin e vaksinës ruse.

1.Në Itali, rajoni i Campania ka nënshkruar një kontratë furnizimi me Institutin Gamaleia ndërsa kompania Adienne Pharma thotë se është e gatshme të prodhojë vaksinën në fabrikat e saj në Lombardi.

2.Në Spanjë, rajoni i Madridit njoftoi se kishte filluar negociatat me Rusinë, përpara se të riformohej nga kryetari i këshillit Pedro Sanchez, i cili bëri thirrje për solidaritet kombëtar për çështjen e vaksinës.

3.Më në fund në Greqi, e djathta e mazhorancës dhe e majta e opozitës janë duke anashkaluar në parlament për këtë çështje.

Tani për tani, shumica e vendeve evropiane thonë se mbështeten në këshillat e Agjencisë Evropiane të Barnave, e cila filloi një proces vlerësimi për vaksinën ruse më 4 mars.

Por, duke u përballur me vonesën e akumuluar, disa vende kanë vendosur të heqin dorë nga marrëveshja e Bashkimit Evropian. Ky është rasti me Hungarinë, Kryeministri i së cilës Viktor Orban, i njohur për pozicionet e tij të diskutueshme, ka porositur miliona doza të vaksinave ruse dhe kineze. Një strategji që duket se po paguan, pasi Hungaria është vendi më i përparuar në Bashkim për sa i përket vaksinimit, me 26% të popullsisë që marrin vaksinimin e parë.

Dhe keshtu, vaksina po futet ne vorbullen gjeopolitike!!

Vaksina eshte dalja nga kriza, vaksinimi con ne imunitet tufe pa kosto njerzore, cdo vaksine eshte me e mire se hiçi!!

Lajmet e fundit nga